Zdrowie dziecka

Lekarze mówią, że taki dźwięk wydawany przy oddychaniu przez niemowlę, to dla nich czerwona flaga, ale rodzice mogą go nieświadomie zignorować. Chrząkanie przy wydychaniu powietrza przez dziecko jest objawem niewydolności oddechowej i wymaga natychmiastowej interwencji pediatry.
Puder, czyli zasypka dla niemowląt, była kiedyś produktem numer jeden w wyprawce dla noworodka, jako podstawowy kosmetyk stosowany przy oparzeniach skóry. Obecnie mamy kupują puder mniej chętnie, a wszystko przez informacje o jego szkodliwości. Jaka jest prawda i czy puder na odparzenia jest bezpieczny dla dziecka?
Niektórych objawów u dziecka nie należy ignorować. W sytuacji, gdy towarzyszy im wysoka gorączka, mogą oznaczać, coś zacznie poważniejszego niż zatrucie lub alergia pokarmowa. Kiedy zauważysz te objawy u swojego dziecka, od razu zmierz mu gorączkę. W przypadku temperatury powyżej 38 stopni natychmiast działaj i jedź do szpitala.
Kiedyś ta zakaźna choroba była śmiertelna. W Polsce po blisko 70 latach ponownie notuje się wzrost zakażeń. Istotne jest jednak, aby szybko ją zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Wśród jej objawów wymienia się bardzo charakterystycznym malinowy język. Jak go rozpoznać?
Robaki u dzieci to częste zjawisko. Pasożyty jelitowe u dzieci (owsiki, glista, lamblia, włosogłówka, tasiemiec) są często przyczyną anemii, bólów brzucha, nadpobudliwości czy powtarzających się infekcji. Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma robaki, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki.
Dla specjalisty objawy tej choroby są oczywiste, ale dla rodziców czy zwykłego pediatry - niekoniecznie. "Lekarze mówili nam, że to problem z wątrobą. Diagnoza okazała się dużo gorsza - mówi mama chłopca, u którego wykryto dystrofię mięśniową Duchenne’a. Choroba ta, powiązana z chromosomem X, dotyka głównie chłopców.
Infekcje wirusowe u malca objawiają się wysoką temperaturą. Nie powinno nas to niepokoić, ale powinno zwiększyć czujność, zwłaszcza teraz, gdy w Polsce panuje grypa, której jednym z głównych objawów jest trudna do zbicia temperatura. Specjaliści radzą: nie licz kresek na termometrze, tylko uważnie obserwuj dziecko, aby dostrzec niepokojące sygnały.
Opóźnienia w rozwoju mowy, uparte włączanie ciągle tej samej melodyjki w zabawce, machanie rękami – to wszystko sygnały, które dla wielu rodziców są alarmujące. Czy moje dziecko nie jest autystyczne, skoro tak robi? A może to zwyczajne zachowanie dziecka 2-3-letniego? Eksperci wymieniają sygnały, które świadczą o tym, że dziecko - mimo obaw rodziców - nie ma zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Fotelik czy podstawka? Jeśli jeszcze zadajesz sobie to pytanie, czas rozwiać swoje wątpliwości. Testy zderzeniowe jednoznacznie pokazują, że tzw. "poddupnik" nie jest w stanie zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwa jak fotelik. Podczas zderzenia dziecko siedzące na podstawce nurkuje bezwładnie pod pasami, wyślizgując się z nich. Jego głowa i narządy wewnętrzne nie mają żadnej ochrony. Zobaczcie, jak to dokładnie wygląda na filmie.
Okres pandemii sprawił, że najmłodsi nie roznosili między sobą infekcji w takim tempie i na taką skalę. Dziś kolejki do pediatry są coraz dłuższe. Wirus RSV szaleje, ale czy mamy świadomość, jak dzieci mogą się nim zarazić? Rodzice są coraz bardziej zaniepokojeni i chcą również wiedzieć, czy mogą ochronić najmłodszych przed tym groźnym wirusem.
Wokół tej typowej rośliny bożonarodzeniowej urosło wiele mitów. Że jest trująca, że zagraża małym dzieciom i zwierzętom. W związku z tym w wielu domach z niej zrezygnowano lub zastąpiono sztucznym odpowiednikiem. A jaka jest prawda? Okazuje się, że nie jest to roślina trująca, a "jedynie" toksyczna. Co warto o niej wiedzieć?
Prawidłowe widzenie ułatwia dziecku funkcjonowanie. Dziecko słabiej widzące nie ma świadomości, że z jego wzrokiem coś jest nie tak. Mózg przyzwyczaja się do tego, jak oczy patrzą na świat. Ortoptystka Joanna Zdybel w rozmowie z MjakMama podkreśla, że szybkie rozpoznanie i skuteczna terapia są kluczowe, żeby zaburzenie wzroku się nie utrwaliło.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza