Zdrowie dziecka

Krztusiec to choroba, która rozprzestrzenia się bardzo szybko. Po kontakcie z chorym zakazi się ok. 80-90 proc. nieuodpornionych osób. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, jej najważniejszym punktem są szczepienia. "Szczepionka przeciwko krztuścowi jest bezpieczna i skuteczna" - mówi lek. Aneta Górska-Kot.
Próchnica to choroba, którą trzeba leczyć. Wydaje się jasne, jednak często o tym zapominamy. A to nie tylko problem estetyczny, próchnica może mieć wiele niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.
Dzieci autystyczne uważa się za wycofane, z trudnością nawiązujące relacje, mające okrojone zainteresowania i nadmierne zamiłowanie do rutyny. Oprócz tego wiele cech autystyków budzi zachwyt i osłabia przez to czujność rodziców. O mocne strony autyzmu pytamy psycholog, Dominikę Wach Pleskot.
Krztusiec to jedna z chorób, o których na jakiś czas zapomnieliśmy, a która znów wraca i to ze zdwojoną siłą. Lawinowy wzrost zachorowań widoczny jest w całej Europie, w Polsce obserwujemy go m.in. na Pomorzu.
Alergia krzyżowa może dać się we znaki o dowolnej porze roku. W końcu w wielu owocach i warzywach występują te same elementy, które są częścią składową np. pyłków brzozy. Jednak fakt, że coś takiego jak reakcja krzyżowa istnieje, nie oznacza, że przez cały sezon pylenia dziecko musi mieć ograniczone menu.
Inhalator to "przyjaciel" wielu rodziców, są momenty, gdy tego sprzętu w ogóle nie chowamy. Sterydy wziewne są często przepisywanym lekiem, jednak nie zawsze prawidłowo podajemy je dziecku. Pediatra wyjaśnia, jak inhalować dziecko, aby nasze działanie przyniosło korzyści.
Ratownik wyjaśnia, że tego typu zabawy i zachowania mogą mieć bardzo poważne skutki, w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Zobacz czego nie robić z dzieckiem, zwłaszcza jeśli nie skończyło jeszcze 3 lat.
Zaczerwienione spojówki, katar, rozbicie… Alergia sezonowa daje się we znaki i małym, i dużym. Ale, niezależnie od wieku, możemy sobie pomóc. Odczulanie jest skutecznym sposobem w walce z alergią na pyłki.
Choć każde dziecko rozwija się we własnym tempie, w nas rodzicach rodzi się niepokój, gdy rówieśnicy zaczynają w czymś „wyprzedzać” naszą pociechę. W takiej sytuacji była nasza czytelniczka, mama małego Adasia, która martwiła się tym, że chłopiec nie ma ani jednego ząbka. O pomoc w rozwianiu jej wątpliwości poprosiliśmy stomatologa.
Epidemiolodzy ostrzegają przed możliwym pojawieniem się lokalnych epidemii. Wszystko przez liczbę uchyleń dotyczących obowiązkowych szczepień osób do 19. roku życia. Wyłącznie w śląskim sanepidzie udało się zarejestrować przeszło 12 tysięcy uchyleń.
Raz ciepło, raz zimno, nie jest łatwo się przestawić. W tym roku pogoda wyjątkowo szaleje - gdy zaczęłyśmy przyzwyczajać się do wyższych temperatur, wróciły niskie. Czy te zmiany wpływają na zdrowie dziecka? Sprawdź, co powiedzieli nam na ten temat pediatrzy.
Wygląd dziecka może sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia i kondycji, choć oczywiście nie zastąpi wizyty u lekarza. Zwróć uwagę na oczy malucha - podkrążone mogą świadczyć o niedoborze ważnych dla zdrowia witamin.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza