Fizyka

Masa Ziemi nie jest wartością stałą, ale każdego roku się zmniejsza. Jak szacują naukowcy, nawet o 50 tysięcy ton! Ile wynosi masa Ziemi i jak ją obliczyć? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne.
Prawo Ohma to prawo obwodów elektrycznych, które mówi, że natężenie prądu płynącego przez przewodnik jest proporcjonalne do napięcia panującego między końcami przewodnika. Kiedy stosuje się prawo Ohma i co trzeba o nim wiedzieć?
Fale radiowe to promieniowanie elektromagnetyczne o największych długościach fal. Dzieli się je na różne pasma radiowe, w zależności od długości fal. Jakie są rodzaje fal elektromagnetycznych i jakie mają zastosowanie?
Prędkość kosmiczna to prędkość początkowa, jaką trzeba nadać obiektowi, by pokonał on grawitację ciała niebieskiego. Istnieje kilka prędkości kosmicznych, o czym uczniowie dowiadują się w szkole podstawowej na lekcjach fizyki. Do czego one służą?
Grawitacja to zjawisko, które sprawia, że przedmioty posiadające masę lub energię naturalnie przyciągają się do siebie. Jak działa ta siła na Ziemi i co właściwie oznacza dla człowieka?
Rok świetlny to jednostka odległości, którą stosuje się w astronomii. Jest równa odległości, którą światło pokonuje w ciągu 365 dni roku kalendarzowego. Jak obliczyć 1 rok świetlny?
Promieniowanie UV to promieniowanie elektromagnetyczne, które jest niewidzialne dla ludzi i które dociera do Ziemi ze Słońca. Co trzeba wiedzieć o promieniowaniu UV i co zrobić, by zabezpieczyć przed nim skórę?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza