NOWY NUMER
Przedszkolak
Agresja, nietolerancja, hejt... Przykre sytuacje wśród dzieci i młodzieży zdarzają się w dzisiejszych czasach coraz cześciej. Ten problem narasta wraz z wiekiem, ale jak się okazuje, jego początki zauważalne są już w najmłodszych grupach rówieśniczych. "Przedszkole to dżungla" - zauważa dyrektor pedagogiczna, Katarzyna Dołhun, z którą rozmawiamy w pierwszym odcinku programu "Plac Zabaw". Zapraszamy do oglądania!
Dziwne zachowania dziecka mogą martwić rodziców, którzy zastanawiają się, czy wszystko z ich maluchem jest w porządku. Niektóre co prawda mogą być zabawne, ale inne wręcz przeciwnie. Przez te dziwne zachowania twoje dziecko może chcieć powiedzieć coś ważnego.
Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest umiejętnością, która wymaga efektywnej współpracy oczu, rąk i nóg. Umożliwia prawidłowe wykonywanie wielu codziennych czynności. Jakie zabawy rozwijają koordynację wzrokowo- ruchową u dziecka we wczesnym okresie dzieciństwa?
Zaraźliwe piosenki dzieci (a czasami i rodzice) śpiewają pod nosem tygodniami, również w miejscach publicznych. A co jeżeli tekst zawiera wulgaryzmy?
Rekrutacja do przedszkoli co roku zaczyna się z dużym wyprzedzeniem. Nie przegap okresu składania podań i dowiedz się, jakie są obowiązujące wymagania. Co należy wiedzieć o rekrutacji do przedszkoli w 2023 roku?
Aby zapisać dziecko do przedszkola publicznego, należy wziąć udział w rekrutacji, która odbywa się na wiosnę, pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jakie wymogi musi spełniać dziecko, by dostać się do przedszkola?
Podstawa programowa w przedszkolu określa zadania wychowawczo-edukacyjne placówki, cele edukacji przedszkolnej oraz umiejętności, jakie powinny posiadać dzieci kończące edukację przedszkolną. Co zawiera podstawa programowa 2023?
Stres nie ominie nikogo - również dzieci. Jednak przedszkolaki najczęściej nie potrafią opisać u siebie tych emocji i nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Mogą zacząć się dziwnie zachowywać, a my nawet nie podejrzewamy, że to typowe objawy stresu.
Z wydmuchiwaniem nosa jest tak, że jedne dzieci chwytają tę czynność od razu, a inne potrzebują dużo więcej czasu, by ją opanować. Jeśli twoja pociecha należy do tej drugiej grupy, zacznij od zabaw, które ułatwiają naukę oczyszczania nosa.
Dzieci miewają różnego rodzaju nawyki. Niektóre obgryzają paznokcie, jeszcze inne bujają się na krześle lub wciąż podrzucają w dłoniach jakiś przedmiot. Zdarza się jednak, że niektóre z nich żują bluzkę. Chwytają za górny kawałek, rozciągają i żują. Dowiedz się dlaczego dziecko tak robi i jak sprawić, aby przestało.
Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) nie są chorobą, lecz zaburzeniami, które można poddać terapii. Zignorowane mogą się przekładać na osiągnięcia w szkole, stan psychiczny i fizyczny oraz nawiązywanie relacji. Warto więc wiedzieć, czym tego typu zaburzenia się objawiają, by w razie konieczności w porę skierować dziecko na terapię.
Wpadki nocnikowe w ciągu dnia mogą przydarzyć się dzieciom, które już są odpieluchowane i, jak nam się wydaje, świetnie sobie radzą. Na początku możemy być zaskoczeni i zastanawiać się, czy wszystko jest w porządku ze zdrowiem naszego dziecka. Warto wiedzieć, jak możemy pomóc naszemu przedszkolakowi tych wpadek uniknąć.
Więcej z działu Dziecko
Narzędzia
O tym się mówi
Materiał sponsorowany