Decyzja o dziecku

"Kiedy będziesz mieć dziecko?" - to pytanie młode kobiety, które nie zostały jeszcze mamami, a według swojego otoczenia powinny, słyszą bardzo często - w końcu zdaniem innych w ich przypadku nastał już czas na dziecko. Dlaczego zadaje się takie pytania i jak sobie z nimi radzić?
Planowanie dziecka nie jest prostą decyzją. Zawsze chcemy zrobić coś jeszcze: wyjechać w podróż, kupić nowe mieszkanie, zmienić samochód, pracę, dokończyć trzecie z kolei studia. A czas biegnie nieubłaganie. Jak Polacy postrzegają założenie rodziny? Kiedy jest najlepszy czas na dziecko i ile czasu pary starają się o poczęcie dziecka? Sprawdźcie, jak na kwestie planowania dziecka patrza polskie pary.
Decyzja o dziecku jest jedną z najważniejszych w życiu. Może właśnie dlatego tak trudno wybrać idealny moment na ciążę. Co trzeba brać pod uwagę, podejmując decyzję o dziecku?
Coraz więcej Polek nie chce drugiego dziecka. Nie mają środków na utrzymanie dwójki dzieci i boją się, że tak długa przerwa w karierze wyeliminuje je z życia zawodowego. Niektóre również zwyczajnie nie czują potrzeby posiadania kolejnych dzieci. O tym, czy drugie dziecko to luksus, rozmawiają blogerka Marta Kopacz, mama jedynaka, Karolina Elbanowska, mama siedmiorga dzieci z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców oraz psycholog Małgorzata Bajko.
Wasze dziecko już nieco podrosło i zatęskniłaś za śpioszkami i miniaturowymi paluszkami. Albo zostałaś mamą całkiem niedawno i chciałabyś „za jednym razem” wychować dwójkę pociech i zapomnieć o pampersach na wiele lat. Lub po prostu uważasz, że posiadanie rodzeństwa to rzecz niepodważalnie ważna – w każdym razie marzysz o drugim dziecku. Ale on mówi kategorycznie: „nie”.
Pytanie, które nurtowało nasze matki, dziś należałoby sformułować nieco inaczej: czy w ogóle rodzić drugie dziecko? Kobiety, które planowały dwoje dzieci, po urodzeniu pierwszego często rozważają zmianę życiowych planów. Bo na drugie dziecko już ich nie stać - finansowo, ale i psychicznie.
Coraz więcej rodziców po narodzinach dziecka nie decyduje się na kolejne potomstwo. Dlaczego tak wiele osób woli być rodzicami jedynaka, a nie kilkorga dzieci? Czy przyczyną są tylko warunki materialne, czy też rodzice decydują się na jedno dziecko z wyboru?
Jeśli planujesz zajście w ciążę, musisz dobrze o siebie zadbać. Dzięki temu masz większe szanse na zapłodnienie, prawidłowo rozwijającą się ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Zobacz, co trzeba zrobić, by dobrze przygotować się do ciąży.
Pytanie, które nurtuje wielu rodziców planujących więcej niż jedną pociechę – czy istnieje idealna różnica wieku między dziećmi? Niestety, odpowiedź może rozczarować, ponieważ takiego ideału po prostu nie ma.
Coraz więcej Polek odkłada decyzję o dziecku do 30. roku życia. Kariera, brak stabilnej sytuacji finansowej oraz brak stałego partnera to trzy powody, które najczęściej wskazują kobiety jako przyczyny odkładania ciąży. Jeśli do nich należysz, wykonaj badania na płodność, dzięki którym dowiesz się przez ile lat będziesz mogła zajść w ciążę.
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w upragnionej ciąży, zwykle nie wytrzymuje albo z ledwością powstrzymuje się, by nie ogłosić tej informacji najbliższym. Ogólna euforia zdaje się być oczywista i jest szalenie budująca. Czasem jednak jest inaczej. Przyszła mama czuje radość, którą szybko gaszą... wszyscy inni.
Jeszcze dwadzieścia lat temu w Polsce przychodziło na świat dwa razy więcej dzieci, niż obecnie. „Jedynak” był wówczas kimś rzadko spotykanym – większość z nas miała rodzeństwo, co najmniej jedno, a często w większej ilości. Dzisiaj decyzja o poprzestaniu na jednym dziecku zapada coraz częściej, tak jak i coraz głośniej słychać głosy, że drugie dziecko to luksus. Czy rzeczywiście tak jest? Spytaliśmy o to użytkowniczki wielu for internetowych.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19