Decyzja o dziecku

Drugie dziecko młodzi rodzice często planują zaraz po pierwszym. Ale czy mają rację? Kiedy rozpocząć starania o dziecko w przypadku drugiego potomka? Wkrótce po urodzeniu pierwszego, czy po kilku latach? Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko? Oto opinie rodziców, którzy już mają drugie dziecko.
Planowanie dziecka nie jest prostą decyzją. Zawsze wydaje się nam, że mamy na to czas. A on biegnie nieubłaganie. Kiedy jest najlepszy czas na dziecko i ile czasu pary starają się o poczęcie dziecka? Sprawdźcie, jak na kwestie planowania dziecka patrzą polskie pary.
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w upragnionej ciąży, zwykle nie wytrzymuje albo z ledwością powstrzymuje się, by nie ogłosić tej informacji najbliższym. Ogólna euforia zdaje się być oczywista i jest szalenie budująca. Czasem jednak jest inaczej. Przyszła mama czuje radość, którą szybko gaszą... wszyscy inni.
W czasie starań o dziecko potrzebne jest wsparcie rodziny i znajomych. Takim wsparciem na pewno nie jest ciągłe naciskanie, np. w czasie składania świątecznych i noworocznych życzeń. Jak w tym wszystkim wytrzymać życzliwe, ale bardzo bolesne życzenia w stylu: „Abyście w końcu odkryli radość z bycia mamą i tatą”...?
Niedawno urodziłaś dziecko, a za kilka miesięcy zostaniesz mamą drugiego dziecka. Ciąża rok po roku to wyjątkowy przypadek. Bez względu na to, czy kolejna ciąża w tak krótkim odstępie czasu była planowana, czy jest skutkiem chwili uniesienia, powinnaś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Co trzeba wiedzieć o ciąży po ciąży?
Czy istnieje idealna różnica wieku między dziećmi? To pytanie, które nurtuje wielu rodziców planujących więcej niż jedną pociechę. Niestety, odpowiedź może rozczarować, ponieważ takiego ideału po prostu nie ma!
"Kiedy będziesz mieć dziecko?" - to pytanie młode kobiety, które nie zostały jeszcze mamami, a według swojego otoczenia powinny, słyszą bardzo często - w końcu zdaniem innych w ich przypadku nastał już czas na dziecko. Dlaczego zadaje się takie pytania i jak sobie z nimi radzić?
Decyzja o dziecku jest jedną z najważniejszych w życiu. Może właśnie dlatego tak trudno wybrać idealny moment na ciążę. Co trzeba brać pod uwagę, podejmując decyzję o dziecku?
Coraz więcej Polek nie chce drugiego dziecka. Nie mają środków na utrzymanie dwójki dzieci i boją się, że tak długa przerwa w karierze wyeliminuje je z życia zawodowego. Niektóre również zwyczajnie nie czują potrzeby posiadania kolejnych dzieci. O tym, czy drugie dziecko to luksus, rozmawiają blogerka Marta Kopacz, mama jedynaka, Karolina Elbanowska, mama siedmiorga dzieci z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców oraz psycholog Małgorzata Bajko.
Wasze dziecko już nieco podrosło i zatęskniłaś za śpioszkami i miniaturowymi paluszkami. Albo zostałaś mamą całkiem niedawno i chciałabyś „za jednym razem” wychować dwójkę pociech i zapomnieć o pampersach na wiele lat. Lub po prostu uważasz, że posiadanie rodzeństwa to rzecz niepodważalnie ważna – w każdym razie marzysz o drugim dziecku. Ale on mówi kategorycznie: „nie”.
Pytanie, które nurtowało nasze matki, dziś należałoby sformułować nieco inaczej: czy w ogóle rodzić drugie dziecko? Kobiety, które planowały dwoje dzieci, po urodzeniu pierwszego często rozważają zmianę życiowych planów. Bo na drugie dziecko już ich nie stać - finansowo, ale i psychicznie.
Coraz więcej rodziców po narodzinach dziecka nie decyduje się na kolejne potomstwo. Dlaczego tak wiele osób woli być rodzicami jedynaka, a nie kilkorga dzieci? Czy przyczyną są tylko warunki materialne, czy też rodzice decydują się na jedno dziecko z wyboru?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza