Zdrowie przed ciążą

Olej z wiesiołka ma zbawienny wpływ na organizm kobiety. Nie tylko poprawia stan włosów, skóry i paznokci, ale również wspomaga płodność, łagodzi objawy PMS i stany zapalne. Jak się okazuje, spożywanie olejku z wiesiołka może znacząco pomóc w zajściu w ciążę!
Przegroda macicy to jedna z najczęstszych wad anatomicznych tego narządu. Podobnie jak inne nieprawidłowości w budowie układu rodnego, prowadzić może do problemów z zajściem w ciążę oraz jej donoszeniem. Jakie są szanse na prawidłowy rozwój ciąży przy przegrodzie macicy.
Grzybicę pochwy i sromu najczęściej wywołują drożdżaki. Zaburzając pH pochwy, doprowadzają do zakażenia. Czy zakażenie bakteryjne drożdżakiem jest niebezpieczne i wpływa na szansę zajścia w ciążę?
Czy można zajść w ciążę, będąc przewlekle chorą? Dla Moniki przeszkodą nie była ani cukrzyca, ani choroba Hashimoto. Bohaterka naszego artykułu niedługo urodzi synka.
Padaczka nie jest przeciwwskazaniem dla ciąży. Kobiety, które mierzą się z epilepsją też mogą być mamami i cieszyć się zdrowymi dziećmi. Pod warunkiem, że ich ciąża będzie dobrze zaplanowana i kontrolowana przez lekarzy specjalistów. Padaczka i ciąża nie wykluczają się.
Wodniak jajowodu zwykle jest powikłaniem po stanach zapalnych przydatków. Może jednak mieć również inne przyczyny, m.in. endometriozę czy zapalenie miednicy mniejszej. Jakie objawy daje wodniak jajowodu i jak wygląda leczenie? Czy w takiej sytuacji można starać się o dziecko?
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, powszechnie występujący wśród osób aktywnych seksualnie. Istnieje ponad 100 typów HPV, niektóre z nich wywołują infekcje intymne, a inne... raka szyjki macicy. Jak uniknąć zakażenia HPV?
Badania profilaktyczne, w tym płodności wciąż należą u nas do rzadkości. Wiele kobiet o problemach bezpłodności dowiaduje się około 30. roku życia w trakcie pierwszych prób zajścia w ciążę. Polki za rzadko poddają się diagnostyce płodności, w efekcie czego u wielu z nich zbyt późno diagnozowana jest niepłodność - alarmują specjaliści. Tymczasem samo badanie to zwykłe pobranie krwi do analizy. Na Śląsku ruszyła właśnie kampania profilaktyczna, namawiająca przyszłe mamy do badań.
Rady na temat przygotowania do ciąży zwykle skupiają się na tym, co powinna zrobić kobieta przed zajściem w ciążę. Jednak na to, czy nastąpi zapłodnienie i czy dziecko będzie zdrowe ma także wpływ stan zdrowia i tryb życia mężczyzny.
Ciąża po trzydziestce już tak nie dziwi, ale wciąż budzi niepokój. Czy ciąża po trzydziestce rzeczywiście niesie ze sobą zagrożenia? Czy poród po trzydziestce jest trudniejszy? O czym trzeba pamiętać, by bezpiecznie i zdrowo dotrwać do porodu w ciąży po trzydziestce, mówi nam ginekolog, dr Elżbieta Reutt-Jaworowicz.
Jeśli nie zapewnisz sobie odpowiedniej ilości witamin przed ciążą, może to mieć zły wpływ nie tylko na twoje zdrowie, ale też na rozwój dziecka. Które witaminy odgrywają ważną rolę przed ciążą i w kolejnych trymestrach ciąży?
Do zajścia w ciążę potrzebne są nie tylko jajeczko i plemnik. Muszą współgrać ze sobą hormony, które podczas cyklu owulacyjnego tworzą warunki sprzyjające zajściu w ciążę. Do wielkiej piątki należą: progesteron, prolaktyna, folikulostymulina (FSH), hormon luteinizujący (LH) oraz oksytocyna. 

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19