Ciąża plus - nowy program rządowy

2018-12-18 15:41

Ciąża plus to nowy program rządowy skierowany do ciężarnych kobiet. Program ma polegać na refundacji niektórych leków dla kobiet spodziewających się dziecka.

Ciąża plus - nowy program rządowy
Autor: Getty images

Jak informuje "Fakt" przygotowano już projekt ustawy, której założenia zostały przyjęte w czwartek przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Nowy projekt przewiduje, że zostanie utworzona specjalna lista leków refundowanych, na której pojawią się leki, które są najczęściej przepisywane ciężarnym kobietom. Mają się znaleźć na niej leki na receptę, np. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę ciążową czy utrzymanie ciąży. Natomiast witaminy oraz suplementy diety nie będą finansowane przez rząd.

Czytaj:

Pieniądze na dziecko w 2019 roku: 500 plus, becikowe, kosiniakowe

Od momentu wejścia w życie ustawy, Ministerstwo Zdrowia będzie miało 4 miesiące na przygotowanie listy leków do refundacji. Nowa ustawa będzie kosztowała polski rząd 20 mln zł rocznie. 

Prawdopodobnie darmowe leki, będą dostępne dla kobiet w ciąży już od następnego roku. W przygotowywanej ustawie nie określono, od którego miesiąca ciąży kobietom będą przysługiwały darmowe leki. Prawdopodobnie już od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza, także w przypadku ciąży z in vitro.

Które badania w ciąży są obowiązkowe? WIDEO

Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Czy znasz swoje ciążowe prawa i przywileje?

Pytanie 1 z 12
Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki położnej jeszcze przed porodem?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza