Czy Polska jest dobrym krajem do rodzenia dzieci? Zdaniem Polek - nie!

2021-05-27 22:37

Według danych GUS w 2020 roku w Polsce urodziło się 355 tysięcy dzieci, czyli o 20 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Czy powodem tego była głównie pandemia? Badanie przeprowadzone w połowie maja 2021 wśród młodych polek zdaje się temu zaprzeczać. Dlaczego Polki niechętnie zachodzą w ciążę?

ciąża
Autor: Getty images

Zdaniem 55 proc. kobiet, Polska nie jest dobrym krajem do tego, żeby rodzić dzieci i zakładać rodzinę - wynika z badania, które właśnie przeprowadziła firma badawcza SW Research wraz z agencją Garden of Words. Zapytano w nim Polki w wieku 16-44 lat, co myślą o posiadaniu dzieci, dlaczego rodzi się ich tak mało i co jest dla kobiet ważne, oprócz macierzyństwa? Odpowiedzi znajdziecie na poniższej infografice:

rodzenie w Polsce
Autor: materiały prasowe

Dlaczego coraz rzadziej decydujemy się na dzieci?

  • Polki wśród przyczyn tego, dlaczego kobiety coraz rzadziej mają dzieci lub nie decydują się na nie, wskazują, że nie chcą rezygnować z pracy z obawy, że nie będą miały gdzie wrócić (35 proc. ogółu i 37 proc. matek), oraz że kobiet nie stać nas na dziecko, ponieważ ich zarobki są zbyt niskie (prawie 35 proc.).
  • Również niepewność i strach o zdrowie swoje, jak i dziecka, ma w tym przypadku ogromny wpływ na decyzje Polek dot. zakładania rodziny. Badanie pokazało, że nieco ponad 30 proc. kobiet uważa, iż Polki boją się ewentualnej niepełnosprawności dziecka, a w naszym kraju nie ma rozwiązań skierowanych do rodzin dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Również prawie 30% badanych wskazuje, że nie decyduje się na rodzicielstwo, z powodu braku dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu.
  • Na decyzję o zostaniu matką ogromne znaczenie ma również wsparcie, jakie możemy otrzymać od państwa. Respondentki wskazały na brak faktycznego wsparcia systemowego dla rodziny oraz dostępu do niezbędnych usług (38 proc.), a także ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich (blisko 37 proc.).
  • Nawet co piąta respondentka wskazuje na brak dostępności metody in vitro przy problemach z płodnością, co jest poważnym problemem i niejednokrotnie uniemożliwia posiadanie potomstwa.
  • 33 proc. kobiet wskazuje, że Polki rodzą rzadziej, ponieważ nie chcą mieć dzieci. Co ciekawe, coraz więcej, zwłaszcza młodych osób, deklaruje, że nie chce mieć dzieci w związku z kryzysem klimatycznym – wg badania aż 10 proc.

Przeczytaj: Jakimi ojcami są mężczyźni z różnych stron świata? Co ich łączy, a co różni w podejściu do dzieci?

Wskazania do in vitro
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza