Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa? Minister Szumowski wyjaśnia

2020-04-22 13:49

Nie wiadomo, kiedy dostępna będzie szczepionka przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że szczepienie - gdy tylko wejdzie na rynek - będzie w Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne.

Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa?
Autor: Getty images

Prace na szczepionką przeciw infekcji koronawirusowej idą pełną parą. W odkrycie skutecznej szczepionki zaangażowanych jest wiele państw i instytucji naukowych. Niestety wciąż nie jest znana data, kiedy taki preparat pojawi się na świecie, a przede wszystkim, kiedy będzie mógł być podawany ludziom.

Czy szczepionka będzie obowiązkowa i bezpłatna?

W wywiadzie udzielonym portalowi WP minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że termin pojawienia się szczepionki w Polsce jest raczej odległy, wraził jednak nadzieję, że stanie się to zanim zachoruje 60-70 proc. naszego społeczeństwa. Zadeklarował również, że szczepionka przeciw SARS-CoV-2 będzie w naszym kraju obowiązkowa. Szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.

- Będę rekomendował przyjęcie szczepionki każdemu, gdy tylko będzie to możliwe. To będzie gwarantowało zdrowie i życie – powiedział minister  Szumowski dla WP. - Takie darwinistyczne podejście, że przechorujmy wszyscy i będziemy odporni prowadzi do tego, że umierają najsłabsi. Nie mogę do tego dopuścić.

Czytaj: Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe

Kiedy powstanie szczepionka - czy znamy prognozy?

Anglojęzyczny magazyn Live Science napisał, że opracowanie, przetestowanie i zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 może potrwać od 12 do 18 miesięcy.

Zdaniem Anthony'ego Fauci, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, wprowadzenie nowej szczepionki zwykle trwa latami, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuacje wymagającą natychmiastowego powstrzymania pandemii, szczepionka powinna być gotowa wcześniej, o ile urzędy akceptujące leki wykażą gotowość do współpracy.  

Pierwsze szczepionki są już testowane

Pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi jest już w trakcie badan klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Zawiera ona cząsteczkę genetyczną o nazwie mRNA, która stymuluje organizm do wytwarzania odpowiedzi immunologicznej, czyli tworzenia przeciwciał.

23 kwietnia rozpoczną się też testy na ludziach szczepionki stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Zdaniem Brytyjczyków jej produkcja mogłaby ruszyć natychmiast, tak aby we wrześniu można było wprowadzić na rynek nawet około miliona gotowych dawek – czytamy na stronie Interia.pl.

Czy starczy szczepionek dla Polaków?

Bez względu na termin, w którym pojawi się gotowa szczepionka, nasz kraj musi być przygotowany do jej zakupu i dystrybucji, dlatego Łukasz Szumowski podpisał dokument, dzięki któremu Polska przystąpiła do mechanizmów wspólnej dystrybucji środków związanych z COVID.

- Jeżeli pojawi się szczepionka, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie tak jak inne kraje – powiedział minister Zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu ministrów zdrowia krajów UE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza