Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa? Minister Szumowski wyjaśnia

2020-04-22 13:49

Nie wiadomo, kiedy dostępna będzie szczepionka przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że szczepienie - gdy tylko wejdzie na rynek - będzie w Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne.

Czy szczepionka przeciw COVID będzie w Polsce obowiązkowa?
Autor: Getty images

Prace na szczepionką przeciw infekcji koronawirusowej idą pełną parą. W odkrycie skutecznej szczepionki zaangażowanych jest wiele państw i instytucji naukowych. Niestety wciąż nie jest znana data, kiedy taki preparat pojawi się na świecie, a przede wszystkim, kiedy będzie mógł być podawany ludziom.

Czy szczepionka będzie obowiązkowa i bezpłatna?

W wywiadzie udzielonym portalowi WP minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że termin pojawienia się szczepionki w Polsce jest raczej odległy, wraził jednak nadzieję, że stanie się to zanim zachoruje 60-70 proc. naszego społeczeństwa. Zadeklarował również, że szczepionka przeciw SARS-CoV-2 będzie w naszym kraju obowiązkowa. Szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.

- Będę rekomendował przyjęcie szczepionki każdemu, gdy tylko będzie to możliwe. To będzie gwarantowało zdrowie i życie – powiedział minister  Szumowski dla WP. - Takie darwinistyczne podejście, że przechorujmy wszyscy i będziemy odporni prowadzi do tego, że umierają najsłabsi. Nie mogę do tego dopuścić.

Czytaj: Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe

Kiedy powstanie szczepionka - czy znamy prognozy?

Anglojęzyczny magazyn Live Science napisał, że opracowanie, przetestowanie i zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 może potrwać od 12 do 18 miesięcy.

Zdaniem Anthony'ego Fauci, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, wprowadzenie nowej szczepionki zwykle trwa latami, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuacje wymagającą natychmiastowego powstrzymania pandemii, szczepionka powinna być gotowa wcześniej, o ile urzędy akceptujące leki wykażą gotowość do współpracy.  

Pierwsze szczepionki są już testowane

Pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi jest już w trakcie badan klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Zawiera ona cząsteczkę genetyczną o nazwie mRNA, która stymuluje organizm do wytwarzania odpowiedzi immunologicznej, czyli tworzenia przeciwciał.

23 kwietnia rozpoczną się też testy na ludziach szczepionki stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Zdaniem Brytyjczyków jej produkcja mogłaby ruszyć natychmiast, tak aby we wrześniu można było wprowadzić na rynek nawet około miliona gotowych dawek – czytamy na stronie Interia.pl.

Czy starczy szczepionek dla Polaków?

Bez względu na termin, w którym pojawi się gotowa szczepionka, nasz kraj musi być przygotowany do jej zakupu i dystrybucji, dlatego Łukasz Szumowski podpisał dokument, dzięki któremu Polska przystąpiła do mechanizmów wspólnej dystrybucji środków związanych z COVID.

- Jeżeli pojawi się szczepionka, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie tak jak inne kraje – powiedział minister Zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu ministrów zdrowia krajów UE.

Sonda
Jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to będziesz chciał się szybko nią zaszczepić?