Czytanie przed snem to tylko jedna z możliwości. Tak możesz zbliżyć się do swojego dziecka

2024-04-04 13:09

Im dziecko się robi starsze, tym ciężej czasami jest nam znaleźć wspólny język. Od dawna wiadomo, że czytanie przed snem zacieśnia więzi rodzinne, jednak to tylko jedna z możliwości. Można znaleźć wiele inspiracji do tego, jak spędzać czas ze swoim dzieckiem. Mama-psycholog ma kilka pomysłów.

Czytanie przed snem to tylko jedna z możliwości. Tak możesz zbliżyć się do swojego dziecka
Autor: fot. Getty Images Czytanie przed snem to tylko jedna z możliwości. Tak możesz zbliżyć się do swojego dziecka

Jak spędzać czas z dzieckiem? Te pomysły mogą być na miarę złota

Czasami wymyślanie, jak zająć dziecku czas jest niezwykle ciężkie. Na szczęście pewna mama-psycholog postanowiła podzielić się inspiracjami na najlepsze rodzinne tradycje, które nie tylko zacieśnią nasze więzy z dzieckiem, ale pomogą również nauczyć się kooperacji. Ekspertka zaznacza, że nie trzeba stosować ich wszystkich, a każdy może mieć własne pomysły na rytuały. Postanowiła jednak podzielić się listą, która według niej, może być punktem wyjścia do organizacji dzieciom czasu.

Lista dzieli się na trzy segmenty: dzienne, tygodniowe i miesięczne rytuały. Na pierwszej liście wypunktowała:

  • Poświęcenie 10-20 minut każdego dnia na zabawę z dzieckiem 1:1.
  • Obiad bez żadnych ekranów.
  • Rodzinny spacer.
  • Imprezka taneczna.
  • Trzymanie się za ręce, idąc po schodach.
  • Śpiewanie waszej specjalnej piosenki przygotowując się do drzemki bądź podczas odstawiania dziecka do przedszkola czy szkoły.
  • Omówienie jednej rzeczy, za którą jesteśmy wdzięczni.
  • Opowiedzenie o dobrych i złych rzeczach, jakie wydarzyły się tego dnia.
  • 10 minut kiedy każdy poświęca się wypełnieniu jakiegoś obowiązku.

Te proste pomysły pomogą nam nie tylko zapełnić dziecku dzień, ale również sprawić, że będzie on przyjemniejszy.

Hejka Tu Lenka: Tak wygląda życie najpopularniejszej rodziny polskiego YouTube. Jak spędzają czas wolny?

Inspiracje na miesięczne i tygodniowe rytuały. Ciekawe pomysły

Następne na liście rytuałów są rzeczy, które można robić z dzieckiem tygodniowo. Pierwszym pomysłem mamy-psycholog było stworzenie specjalnego, tematycznego dnia. Może to być na przykład czwartek ze słodyczami, piątkowy wieczór z grami, sobotnia noc filmów czy wtorkowy dzień spaghetti.

Innym pomysłem, jaki proponuje, jest wybranie jakiegoś ćwiczenia bądź sportu, który możemy uprawiać razem z dzieckiem. Może to być gra w piłkę, jazda na rowerach czy rolkach lub na przykład wspólne tańce. Według ekspertki dobrym cotygodniowym rytuałem będzie również wybranie się z dzieckiem na "randkę". Chodzi o to, by wyjść z nim do kina, na obiad czy na zakupy tylko 1:1. Można również co tydzień przygotowywać z maluchem obiad bądź jego ulubiony deser. Będzie to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Ostatnim segmentem są comiesięczne rytuały. Tutaj świetnym pomysłem może być organizowanie rodzinnych spotkań, w których wszyscy opowiadają, z czego są dumni, na co nie mogą się doczekać. Można również omówić to co się nam podoba (jeśli chodzi o obowiązki lub tradycje), a z czego wolelibyśmy zrezygnować. Dobrym planem może być również rodzinne wyjście do miejsca, w którym jeszcze nie byliśmy lub zaplanowanie jakiegoś ciekawego posiłku na przykład z innego kraju. Można również zachęcić dzieci do wspólnego wolontariatu na przykład w schronisku dla zwierząt.