Dentysta wie, czy jesteś w ciąży, gdy tylko zajrzy ci do ust. Stomatolożka zdradza pewien objaw

2022-11-25 13:32

Filmik tej dentystki z TikToka stał się viralem. Twierdzi ona, że stomatolodzy są w stanie rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży, już na samym początku badania. Chociaż objawy ciąży u każdej kobiety wyglądają inaczej, większość doświadcza zmian hormonalnych wpływających na różne obszary ciała. Jednym z takich obszarów jest ponoć właśnie jama ustna.

Dentystka
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot/ @thatdentalgal Dentystka z TikToka rozpoznaje ciąże. Jak to możliwe?

Dr Sukhmani, która na TikToku pojawia się jako @thatdentalgal, opublikowała na swoim koncie trzyczęściową serię zatytułowaną „Rzeczy, które twój dentysta wie o  tobie jedynie patrząc w twoje usta”. W trzecim filmie stomatolożka skupiła się na wczesnych oznakach ciąży. To może być cenna wskazówka dla podejrzewających u siebie odmienny stan. 

Sprawdź: Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne? Na które zabiegi u dentysty lepiej się nie zapisywać?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Dowiedz się: Znieczulenie zębów w ciąży: ciężarna może borować zęby w znieczuleniu dentystycznym!

Dentysta wie, czy jesteś w ciąży

Dentystka mówi, że zmiany w jamie ustnej pojawiają się nie tylko przez erozję szkliwa wywołaną wymiotami, które już same w sobie mogą naprowadzać pacjentkę na myśl o tym, że jest w ciąży. Jest też inny sposób, na rozpoznanie ciąży przez dentystę, czasami jeszcze przed tym, zanim kobieta dowie się o niej sama:

Ciążę widać także przez objaw, który nazywa się ciążowym zapaleniem dziąseł. Obserwuje się je u 30 do 50% pacjentek w ciąży. Dziąsła stają się zaognione, wrażliwe i bardziej podatne na krwawienie - wyjaśnia dr Sukhmani.

Skąd taki objawi i kiedy zastosować leczenie?

Za taki stan rzeczy odpowiadają zmiany hormonalne. Wokół dziąseł wraz ze wzrostem poziomu progesteronu w czasie ciąży, pojawia się płytka bakteryjna. 

Dolegliwości dziąseł może złagodzić płukanie ust specjalnymi środkami lub wodą z solą morską. Zmniejsza to stan zapalny i sprzyja ograniczaniu namnażania się drobnoustrojów. Gdy jednak w trakcie mycia zębów pojawia się krwawienie z jamy ustnej, zawsze lepiej jest udać się po poradę do dentysty.

Przeczytaj: Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza