K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi w Święto 3 Króli?

2022-01-04 16:24

Tradycyjnym znakiem przyznawania się do wiary i prośby o błogosławieństwo jest oznaczanie drzwi symbolami K+M+B lub C+M+B. To na cześć trzech mędrców, którzy odwiedzili Chrystusa w Betlejem. Który zapis jest prawidłowy i co napisać na drzwiach 6 stycznia?  

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi w Święto 3 Króli?
Autor: Getty images K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi w Święto 3 Króli?

Według Ewangelii, niedługo po narodzinach Jezusa, do betlejemskiej stajenki przybyli trzej mędrcy ze Wschodu, aby złożyć dary - mirrę, kadzidło i złoto - nowo narodzonemu królowi żydowskiemu. To właśnie na ich pamiątkę, 6 stycznia, czyli w święto Objawienia Pańskiego katolicy oznaczają swoje drzwi inicjałami K+M+B.

Co oznacza skrót K+M+B?

Litery, które wypisujemy na drzwiach poświęconą w kościele kredą, to K+M+B. Są one traktowane jako inicjały, czyli pierwsze litery imion 3 króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. To nie do końca poprawny, choć dopuszczalny zapis, który według niektórych powinien wyglądać C+M+B. Dlaczego?

Przede wszystkim, imiona 3 króli to tylko tradycja – w Ewangelii św. Mateusza, który opisuje ich wizytę w Betlejem, nie ma ani słowa o tym, jak się nazywali wyjątkowi wędrowcy. Nie wspomina się w niej również o tym, że byli to królowie.

Ewangelista mówi, że wędrowcami byli mędrcy ze Wschodu, którzy „przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon" (Mt, 2, 1-3).

Tradycja nazywa ich królami w nawiązaniu do proroctwa Starego Testamentu o królach, którzy złożą Najwyższemu daniny.

Ale nie tylko dlatego skrót K+M+B, którym znaczymy nasze drzwi, nie jest do końca poprawny. Przede wszystkim tak naprawdę nie chodzi o żadne imiona.

Litery C+M+B to nie pierwsze litery imion, nawet tych w wersji łacińskiej (Casper - co tłumaczyłoby literę C na początku napisu), lecz łacińskich wyrazów składających się na zdanie: "Christus Mansionem Benedicat", czyli „(Niech) Chrystus błogosławi (to) mieszkanie ”.

Czytaj równieżDni wolne w roku szkolnym 2021/2022 – kiedy dzieci nie idą do szkoły?

Dekoracje na jasełka w przedszkolu: przeczytaj, jak je wykonać!

Jak pisać: K+M+B czy C+M+B?

Dlatego wiele osób uważa, że napis na drzwiach K+M+B jest nieprawidłowy i powinno się go zastąpić skrótem C+M+B. Jak jednak podkreślił kilka lat temu rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, obie formy są dopuszczalne. Chodzi bowiem o to, aby wyrazić swoje pragnienie Bożego błogosławieństwa dla naszej rodziny – przez Chrystusa, ale także za wstawiennictwem świętego Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Warto dodać, że w święto 3 Króli, które jest dniem wolnym od pracy, wierni zobowiązani się do uczestnictwa we mszy świętej, w czasie której kapłan święci kredę i kadzidło – na pamiątkę darów ofiarowanych Jezusowi przez mędrców ze Wschodu.

Kredy używamy do wykonania napisu na drzwiach, natomiast kadzidło, które jest symbolem modlitwy, spalamy, aby jego woń rozniosła się po całym domu.

Szykuje się Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza