Kwas foliowy wycofany z aptek. Sprawdź, które partie

2015-08-24 16:34

Kwas foliowy został wycofany z rynku przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dotyczy to tylko niektórych partii kwasu foliowego jednego z producentów. Sprawdź, o które serie kwasu foliowego chodzi i przekonaj się, czy nie masz ich w domu.

Kwas foliowy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kwas foliowy powinny przyjmować wszystkie ciężarne, aby wyeliminować ryzyko wady cewy nerwowej.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał dwie partie kwasu foliowego Acidum Folcium Richter: H41042A, data ważności: 01.2016, H45064A, data ważności: 05.2016, H45065A, data ważności: 05.2016. Leki w dawce 5 mg.

Kwas foliowy: dlaczego wycofano go ze sprzedaży?

>> Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest tak ważne? >>

Kwas foliowy został wycofany ze sprzedaży na podstawie wniosku przesłanego do GIF 6 lutego przez podmiot odpowiedzialny, czyli Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. We wniosku poinformowano, że we wspomnianych wyżej partiach zostały przekroczone normy czystości.

Przyczyną wycofania ww. serii produktu było uzyskanie wyniku poza specyfikacją, związanego z przekroczeniem parametru czystość chromatograficzna w długoterminowych badaniach stabilności - pisze Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Kwas foliowy: kto go stosuje?

Kwas foliowy polecany jest do stosowania przez kobiety zarówno w ciąży, jak i przed ciążą. Brak kwasu foliowego w organizmie może skutkować powstaniem wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, samoistnym poronieniem i wpłynąć na niską wagę noworodka. Na mamę kwas foliowy działa uspokajająco, pomaga jej się zrelaksować i zmniejszyć stres towarzyszący ciąży. pomaga również osobom z niedożywieniem, leczącym się z alkoholizmu oraz pacjentom, którzy są poddawani dializom. 

>> Sprawdź, od kiedy przyjmować kwas foliowy, jeśli chce się zajść w ciążę >>

Warto pamiętać, że kwas foliowy znajdziemy nie tylko w lekach, ale i w naturze. Jego źródłem są m.in. liściaste warzywa zielone: szpinak, brukselka, kapusta. oraz owoce: pomarańcze, banany i jabłka. Znajdziemy go również w otrębach pszennych i chlebie razowym, wątróbce kurzej, wołowej oraz w kurzych jajkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza