Lekarze będą MONITOROWAĆ rodziców? Rzecznik reaguje na ŚMIERĆ zagłodzonych dzieci [FILM]

2014-05-06 12:50

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o wzmocnienie systemu monitorowania opieki zdrowotnej dziecka. Jego wniosek jest reakcją na dramatyczne wydarzenia w Brzeźnie (ok. Nowego Sącza), gdzie półroczna dziewczynka zmarła z wygłodzenia, ponieważ rodzice jej nie karmili i nie chodzili z nią do lekarza.

Gorączka: kiedy do lekarza?
Autor: Jupiterimages

Rzecznik Praw Dziecka złożył wniosek u ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka z prośbą o rozszerzenie systemu monitorowania opieki zdrowotnej dziecka. Chce, aby lekarze monitorowali rodziców. Jakby to miało wyglądać?

Szpital, w którym dziecko przyszło na świat, miałby obowiązek poinformowania o tym placówki, sprawującej podstawową opiekę zdrowotną nad matką. Dzięki temu lekarz mógłby monitorować rodziców i sprawdzić, czy zarejestrowali dziecko. Jeśli okazałoby się, że tego nie zrobili, powinien o tym poinformować służby socjalne.

Do tej pory szpital miał obowiązek zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dzięki temu noworodek był wpisywany do ksiąg oraz otrzymywał numer PESEL. Szpital nie zgłaszał natomiast narodzin do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarze nie monitorowali poczynań rodziców.

Raz w roku do lekarza

Rzecznik Praw Dziecka proponuje jeszcze jedną zmianę: przymusową coroczną wizytę u lekarza. Do tej pory rodzice mieli obowiązek przychodzenia z dziećmi w wyznaczonych terminach na szczepienia. Niestety, obowiązek nie oznaczał przymusu - jeśli rodzice nie stawiali się z dziećmi na szczepienia, nie ponosili żadnych konsekwencji prawnych. Otrzymywali tylko powiadomienie ze stacji sanitarno-epidemiologicznej z przypomnieniem o szczepieniu, a jeśli je zignorowali, mogli jedynie zapłacić grzywnę.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza