Lek na ząbkowanie i kolki znika z aptek. Sprawdź, czy masz go w domowej apteczce

2022-07-06 10:28

Ten lek homeopatyczny w kroplach doustnych przeznaczony był dla niemowląt i małych dzieci. Dla maluchów poniżej 2. roku życia, producent zalecał konsultację z lekarzem. Jeśli pediatra przepisywał jego stosowanie, mógł być przyjmowany już przez 3-miesięczne niemowlęta. Teraz jednak środek znika z aptek. Sprawdzamy, dlaczego.

Krople znikają z aptek
Autor: Getty Images

Lek o którym mowa to "Viburcol Plus". Jak czytamy w opisie leku:

to homeopatyczne krople doustne przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, stosowane w celu wspomagania stanów niepokoju występujących z gorączką lub bez, m.in. podczas ząbkowania, kolki czy przeziębienia.

Dlaczego lek znika z aptek?

Jak czytamy w Rejestrze Produktów Leczniczych, wszystko wskazuje na to, że wygasło pozwolenie na dopuszczenie tego leku do obrotu. Aktualnie jest on już praktycznie niedostępny w większości aptek w całym kraju. Nie wiadomo też, czy powróci na apteczne półki.

Przeczytaj: Jak wzmocnić odporność dziecka przed pójściem do żłobka czy przedszkola?

Czym zastąpić Viburcol?

W internecie wiele mam zastanawia się, czym może teraz zastąpić krople Viburcol Plus. Często pada pytanie o krople Camilia. 

Oba preparaty mają jednak inny skład substancji czynnych. Camilia zawiera bardzo małe ilości wyciągów z rumianku pospolitego, szkarłatki i rzewienia. Z kolei Viburcol Plus miał w sobie małe ilości wyciągów z rumianku, pokrzyku wilcza jagoda, babki zwyczajnej, sasanki łąkowej, psianki oraz węglan wapnia strącony.

Dowiedz się: Dlaczego dzieci ciągle są chore - czy 10 infekcji w roku to norma?

Ten skład sprawia, że lek homeopatyczny Camilia stosuje się głównie przy bolesnym ząbkowaniu. Z kolei Viburcol Plus miał zastosowanie w stanach niepokoju występujących przy kolkach, ząbkowaniu czy przeziębieniu.