"Mięso zjedz, ziemniaki możesz zostawić". Każdy millenials zna te kultowe teksty rodziców

2024-03-04 11:24

Zmieniają się trendy wśród imion, pojawiają się nowe metody wychowawcze, zasady rozszerzania diety… Ale jest coś, co pozostaje niezmienne - słowa wypowiadane przez rodziców. I chociaż zapieramy się, że my to nigdy nie będziemy tak mówić do dzieci, przychodzi dzień, gdy orientujemy się, że postępujemy dokładnie tak samo.

Mięso zjedz, ziemniaki możesz zostawić. Każdy millenials zna te kultowe teksty rodziców
Autor: Getty Images

Ile razy mówiłaś sobie, że nie będziesz zachowywać się tak, jak twoja mama? Będziesz pozwalać na "artystyczny bałagan" w pokoju, na spanie do południa, a zabieranie ze sobą śmieci za każdym razem, gdy wychodzisz z domu nie będzie koniecznością… I bam, oglądasz filmik na Instagramie i uświadamiasz sobie, że… stałaś się swoją matką.

Spis treści

  1. "Mięso zjedz, ziemniaki możesz zostawić"
  2. Teksty, które zna każdy
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

"Mięso zjedz, ziemniaki możesz zostawić"

Wiele tekstów matek zyskało już miano kultowych, a wiele ze słów wspominamy z sentymentem. Co jakiś czas pojawiają się w naszych głowach, gdy rozmyślamy o sytuacjach sprzed lat, ale i ktoś nam je podsuwa. Teraz przypomniała o nich Malwina Bakalarz, a na prowadzonym przez nią profilu @bakufamily pojawiła się seria filmów "Teksty typowej matki".

"Albo to posprzątasz, albo wyrzucę wszystko przez balkon"

"Mięso zjedz, ziemniaki możesz zostawić"

"Jak kiedyś będziesz miał swoje dzieci, to zrozumiesz"

"Poczekaj tylko aż ojciec wróci do domu"

"Jak się nudzisz to się rozbierz i popilnuj ubrań"

"Nie interesuje mnie, kto zaczął"

"Ale ty nie jesteś wszyscy!"

- to tylko kilka tekstów, które możemy usłyszeć w rolkach na Instagramie. Może dziś już nie straszymy ojcem, wiemy też, że mięso nie jest takie zdrowe, ale wciąż korci nas, aby powiedzieć dziecku, że nie jest takie jak "wszyscy".

O tym, że te słowa są dobrze znane (i wypowiadane przez kolejne pokolenie matek), świadczą komentarze pod nagraniami. - Wszyscy mieliśmy tę samą mamę? - pyta jedna z komentujących. Wtórują jej głosy innych:

"Matko, jakie to jest prawdziwe"

"A mówiłam kiedyś, że ja nie będę tak mówić do mojego dziecka"

"Podpisuję się pod każdym tekstem"

"Jeju, a teraz ja tak mówię"

Przeczytaj także: "Co z ciebie za matka?!". Hejt wśród matek to koszmar. Psycholog mówi, co za nim stoi

Teksty, które zna każdy

Chociaż w wielu rodzinach funkcjonują powiedzonka, które tylko jej członkowie rozumieją, są też takie, które słyszał każdy. Może nie wszystkie były w użyciu w naszym domu, ale mogliśmy je usłyszeć, odwiedzając ciocie czy podczas wizyty u koleżanki. "Tylko chodzę i po wszystkich sprzątam", "Nie jestem służącą","Kiedyś mi podziękujesz", "Której części zdania nie rozumiesz", "Nie jestem twoją koleżanką" - znane, prawda? Dziś części z nich nie używamy, wiemy, że są krzywdzące, że możemy używać innych argumentów. Ale wspominając je, raczej nie czujemy, że straumatyzowały nas na lata.

Teksty przypisujemy matkom, ale równie dobrze te słowa mogłyby zostać wypowiedziane i przez ojców. Chociaż z nimi kojarzymy raczej niezapomniane "sobie świecisz czy mi?!".

Ciekawe, które nasze teksty będą wspominać kiedyś dzieci? Oby nie pandemiczne "pamiętaj o maseczce".

Przeczytaj także: Najpiękniejsze cytaty i wiersze o mamie oraz miłości do dziecka. Znałaś je?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza