Niezwykła ciąża i wyjątkowe czworaczki. Taka sytuacja zdarza się raz na 15 milionów

2024-05-08 9:45

Na świat przyszły cztery identyczne dziewczynki. Tak wyjątkowa ciąża zdarza się raz na 15 milionów, więc jest niezwykle rzadka. Szczęśliwi rodzice to para z Teksasu, która ma już dwójkę starszych dzieci.

Niezwykła ciąża i wyjątkowe czworaczki. Taka sytuacja zdarza się raz na 15 milionów
Autor: getty images/ Screen Instagram @thesandhucrew Niezwykła ciąża i wyjątkowe czworaczki. Taka sytuacja zdarza się raz na 15 milionów

O wyjątkowym szczęściu może mówić para z Teksasu, której urodziły się czworaczki. To cztery identyczne dziewczynki, które na świat przyszły 1 maja tego roku.

O tym, że kobieta spodziewa się aż czwórki pociech dowiedziała się już podczas pierwszego usg w ciąży, które wykonano w 7. tygodniu ciąży. To były cztery maleńkie plamki widoczne na ekranie monitora. Dziś maluszki przebywają w szpitalu, a w domu czeka na nie starsze rodzeństwo.

Ciąża mnoga cz. 1

Taka ciąża zdarza się niezwykle rzadko

Lekarze szacują, że prawdopodobieństwo urodzenia identycznych czworaczków to szansa jedna na 15 milionów. Do tej pory na świecie wiadomo o zaledwie 72 przypadkach tzw. spontanicznych ciąż z identycznymi czworaczkami. Tak określa się ciąże, w których dzieci zostały poczęte bez wspomagania (np. in vitro lub leczenia niepłodności). W przypadku pary z Teksasu można mówić także o innym rodzaju "spontaniczności". Okazuje się, że ostatnia ciąża była zaskoczeniem dla samych rodziców. Jeszcze większym był fakt, że urodzą się aż cztery pociechy.

Rodzice czworaczków Mercedes i Jonathan Sandhu mieszkają w Teksasie. Mają już dwójkę starszych synów. Niedługo dołączą do nich cztery siostrzyczki. Chłopcy, podobnie jak rodzice, mogą mieć jednak istotny problem z rozróżnianiem maluszków.

Badanie DNA wykazało, że czworaczki są identyczne. Aby ostatecznie to potwierdzić, para czeka jeszcze na wyniki badań łożyska. Dopiero ono da 100% pewności, że tak istotnie jest.

Maluszki wciąż przebywają w szpitalu

Ciąża była obarczona wysokim ryzykiem. Dziewczynki urodziły się w 29. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Otrzymały imiona: Lucy Marie, Hannah Grace, Rebecca Claire i Petra Anne. Najmniejsza była Petra ważąca około 1100 g, największa - Hannah z wagą 1280 g.

"Sala operacyjna była wypełniona tak, że przestałem liczyć po 25 osobach" - wspomina tata czworaczków.

Z powodu nieznacznie podwyższonego poziomu bilirubiny dziewczynki są poddawane fototerapii.

Trzyletni Luke i półtoraroczny Aaron będą musieli jeszcze trochę poczekać zanim w domu powitają swoje siostrzyczki. Dziewczynki przebywają obecnie na oddziale intensywnej terapii noworodków w szpitalu w Teksasie. Są wspomagane oddechowo i karmione przez rurkę. Lekarze szacują, że prawdopodobnie do domu zostaną wypisane do lipca.

Odkryj przesądy ciążowe

Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.