Potrząsanie jabłonią. Brzmi dziwnie, ale uwierz: ten prosty sposób zmniejszy ból pleców i skurcze porodowe

2022-07-20 12:37

"Potrząsanie jabłonią" to poetycka nazwa na prostą i bardzo skuteczna technikę uśmierzania bólu porodowego. Zobacz, jak ją wykonują profesjonaliści i nauczy tego swojego męża. Potrząsanie pomoże ci zarówno w czasie porodu, jak i w trakcie ciąży, gdy plecy odmówią ci posłuszeństwa.

kobieta w ciąży
Autor: Getty Images

"Potrząsanie jabłonią" – brzmi dziwnie? Tak, ale to tylko nazwa na bardzo skutecznej i prostej metody uśmierzania bólu w ciąży i w czasie porodu. "Potrząsanie jabłonią" stasowane jest w Stanach w czasie porodów naturalnych, ale również polecane jest ciężarnym cierpiącym na bóle pleców w ostatnich w ostatnich tygodniach ciąży.

Na czym polega ta prosta metoda i dlaczego jest tak zachwalana przez rodzące i położne?

Na czym polega "potrząsanie jabłonią"?

"Potrząsanie jabłonią", polega na wprowadzaniem w wibracje mięśni kobiety za pomocą delikatnego potrząsanie jej ciałem. Chodzi o delikatne, rytmiczne ruchy, które nie zaszkodzą dziecku, a wprowadzą w ruch mięśnie pośladków, miednicy i ud. Dlaczego to takie genialne?

Podczas ciąży mięśnie pośladkowe i pleców mają tendencję do nadmiernego napinania się: brzuch rośnie, a mama zaczyna nienaturalnie wyginać się, aby utrzymać równowagę. Zaczyna chodzić jak kaczka, bo tyko na taki sposób chodzenia pozwala jej obciążona miednica.

Nienaturalna pozycja ciała i napięcie mięśni powoduje ogromny ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, ale również w innych częściach pleców.

Podobny mechanizm działa w czasie porodu - pacjentka napina mięśnie miednicy z powodu bólu, choć to tylko eskaluje nieprzyjemne uczucia.

Czytaj również: Położna pokazała filmik ze sposobem na lżejszy poród. "Dzięki tej metodzie poród zmęczył bardziej męża niż mnie"

Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Jak działa metoda potrząsania?

Pierwsza faza porodu to właśnie idealny moment na wykorzystanie metody "potrząsania jabłonią". Wprowadzenie w ruch ciała kobiety wprowadza w wibrację jej mięśnie. To z kolei aktywuje receptory odpowiedzialne za pracę mięśni i sprawia, że te nagle się rozluźniają i rozciągają.

Wyeliminowanie napięcia sprawia, że ból znika, a dziecko ukryte w macicy między mięśniami pleców, brzucha czy miednicy, otrzymuje więcej przestrzeni i nie uciska na nerwy mamy.

Wibrowanie nóg i pośladków, działa pozytywnie również na powięź, czyli tkankę otaczającą mięśnie i narządy. Powięź reaguje na ruch wibracyjny, zwiększając przepływ płynów ustrojowych znajdujących się w tkankach mięśniowych oraz poprawiając ich krążenie. Poruszenie powięzi działa też na receptory bólowe. To działa uspokajająco i łagodzi ból.

Czytaj również: Kinesiotaping dla ciężarnych - idealny na bóle i obrzęki

W jakiej pozycji wykonywać "potrząsanie jabłonią"?

Najczęściej położne stosujące tę metodę preferują pozycję w skłonie na klęczkach z oparciem o piłkę albo na stojąco, gdy pacjentka opiera się o łóżko lub stół - to popularna pozycja w czasie porodu zmniejszająca odczuwanie skurczów. 

Położna lub partner rodzącej staje za nią i rękami lub za pomocą ręcznika zaczyna delikatnie potrząsać jej ciałem. Należy wprowadzać w ruch najbardziej napięte mięśnie: pośladki, dolną część pleców i uda. Ile czasu powinien trwać taki masaż? Tak długo, ile trzeba, nawet jak 10-20 minut, jeśli rodząca kobieta uzna to za przyjemne. Położne i same ciężarne twierdzą, że czasem ból zmniejsza się już po 3-4 minutach potrząsania.

Ostrzeżenie: Nigdy nie potrząsaj energicznie brzuchem, a nawet biodrami, ze względu na bezpieczeństwo dziecka!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza