Rodzice długo czekali na tę decyzję. Ważny preparat będzie refundowany już w tym roku

2023-01-24 16:08

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w pierwszej połowie 2023 roku ruszą refundowane szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt. „Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego” – sprecyzował. Szczepienia dotyczyć będą dzieci w wieku 12 i 13 lat i nie będą obowiązkowe.

Szczepienie dziecka
Autor: GettyImages W pierwszej połowie 2023 roku ruszą refundowane szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt

W połowie roku mają ruszyć w pełni refundowane szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców, które resort zdrowia zapowiadał od miesięcy. Teraz podał konkretny plan działania.

Poradnik Zdrowie - Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Jeszcze w tym roku ma ruszyć program refundowanych szczepień przeciwko HPV

Jak zapowiedział minister Adam Niedzielski szczepienia przeciw HPV nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, natomiast będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

„W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować” - powiedział minister.

Na luty zaplanowano ogłoszenie postępowania zakupowego. „Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia” – dodał szef resortu zdrowia.

Jak zapowiedział z kolei na antenie TVN24 Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia szczepione będą dwa roczniki chłopców i dziewcząt – 12- i 13-latki. Jednoczesne szczepienie dwóch roczników dzieci pozwoli wyrównać zaległości wynikające z opóźnienia we wprowadzaniu programu. W Narodowej Strategii Onkologicznej szczepienia dziewczynek miały być wprowadzone już w 2021 roku.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko HPV?

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje, które wywołuje u człowieka często przebiegają bezobjawowo i ustępują same. Czasem jednak przybierają przewlekłą postać i mogą powodować nowotwory. Istnieje 150 typów HPV, które wywołują choroby. Wśród nich typ 16 i 18 odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotwory narządów płciowych: szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, a także przestrzeni ustno-gardłowej. Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej niedługo po rozpoczęciu aktywności płciowej, dlatego tak istotne jest przeprowadzenie szczepień przed pierwszą inicjacją płciową.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciwko brodawczakowi ludzkiemu: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Każda z nich chroni właśnie przed odmianą 16 i 18 tego wirusa. Szczepienie zalecane jest zarówno dziewczętom jak i chłopcom.

Źródła:

  • TVN24
  • PAP
Nasi Partnerzy polecają