WYCHOWANIE DZIECKA: jak celebrytki wychowują swoje dzieci? [FILM]

2014-09-08 10:28

Czy istnieje uniwersalna instrukcja, według której powinniśmy wychowywać nasze dzieci? Czy można wypracować model wychowania dziecka, a może o metodach wychowawczych przesądzają wzorce, które sami wynieśliliśmy z domu? O sposobach na wychowanie dzieci opowiadają Edyta Pazura, Viola Kołakowska i psycholog Małgorzata Ohme.

Wychowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wychowanie dziecka to ciężka praca. Aby osiągnąć sukces, trzeba okazywać dziecku wiele miłości, bliskości i cierpliwości.

Czy istnieje jeden właściwy styl wychowania dziecka? Mimo że od zawsze wychowanie próbowało ująć się w teorię, nigdy nie udało się wypracować jednego modelu wychowania dziecka. Na przełomie XIX i XX wieku badacze próbowali je określić i wyróżniali m.in. style autorytatywne, autorytarne, permisywne. Ponieśli klęskę - dzieci nie udało się wtłoczyć w jeden schemat.

>> Bezstresowe wychowanie to pojęcie sztuczne? "Nie da się odizolować dziecka od źródła stresu" >>

Wychowanie dziecka to bułka z masłem?

- Wychowanie musi być dopasowane do rodzica, dziecka i do etapu rozwoju dziecka - mówi psycholog Małgorzata Ohme. I może właśnie dlatego jest to tak trudne.

Mimo że nie ma konkretnych zasad wychowania dziecka, istnieją podstawy, które mogą zagwarantować nam sukces. Są one proste i trudne jednocześnie: to miłość, bliskość, poświęcanie dziecku czasu i energii oraz... cierpliwość. Szczególnie ważna jest ta ostatnia - tylko dzięki cierpliwości możemy wykształcić w dziecku odpowiednie podstawy i nauczyć je właściwych zachowań.

>> Jak wychować zaradne dziecko? >>

Wychowanie dziecka: jakie metody stosują gwiazdy?

- Każde dziecko jest inne, więc nie da się napisać żadnej instrukcji obsługi dziecka. Uważam, że metody wychowawcze powinniśmy dostosowywać do charakteru swoich dzieci. Oczywiście, na początku towarzyszył mi lęk, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Przy drugim już jest łatwiej - mówi Edyta Pazura, mama Amelki i Antosia.

- Ja z kolei wychowuje swoje dzieci metodą prób i błędów. Zdarza mi się pokrzyczeć na nie, bo jestem charakterna. Oczywiście, nie lubię tego, dlatego staram się zawsze dużo rozmawiać z dziećmi. Często także mówimy sobie, że się kochamy i myślę, że to jest podstawą życia rodzinnego - opowiada Viola Kołakowska, mama Leny i Leona.

Zobaczcie, co jeszcze zdradziły gwiazdy:

Dzień Dobry TVN/x-news