Wyszła do szkoły, ale do niej nie dotarła. Szuka jej policja w całym kraju

2024-04-26 10:49

Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi ponawia apel do wszystkich w sprawie poszukiwań 17-letniej Samanty, która od czterech miesięcy nie dała znaku życia. Dziewczyna w grudniu wyszła z Domu Dziecka w Wojcieszowie w województwie dolnośląskim do szkoły i ślad po niej zaginął.

Wyszła do szkoły, ale do niej nie dotarła. Szuka jej policja w całym kraju
Autor: Getty images/FB @KPP w Złotoryi Wyszła do szkoły, ale do niej nie dotarła. Szuka jej policja w całym kraju

17-letnia Samanta Jugowiec 21 grudnia 2023 roku około godz. 6:40 wyszła z placówki przy ulicy Targowej na pobliski przystanek autobusowy, skąd miała odjechać do szkoły w Jeleniej Górze. Niestety nie dotarła do niej. Kontakt z nią się urwał. Dziewczyna do tej pory nie dała znaku życia.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach

Poszukiwania zaginionej Samanty prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi. Na swoim profilu facebookowym ponowili właśnie apel do wszystkich o pomoc w znalezieniu dziewczyny. „Jeżeli widziałeś nastolatkę bądź znasz miejsce jej pobytu to skontaktuj się ze złotoryjską Policją” – napisali w poście.

Samanta ma około 164 cm wzrostu, ciemne długie włosy i szczupłą budowę ciała. Jak przekazują funkcjonariusze policji w dniu zaginięcia ubrana była w ciemne spodnie, ciemną bluzę, ciemną kurtkę z kapturem, czarne buty do kostki ze srebrnym łańcuchem i miała ze sobą czarny plecak w różowe kwiatki.

„Ktokolwiek widział zaginioną lub zna miejsce jej pobytu proszony jest o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Złotoryi, tel. 47 87 44 200, 47 87 44 201, także pod numerem alarmowym 112 lub mailowo: dyzurny@zlotoryja.wr.policja.gov.pl” – napisano w komunikacie.

Zaginięcia dzieci w 2023 w Polsce

Według statystyk podanych na stronie Fundacji Itaka w 2023 roku zaginęło:

  • 47 dzieci w wieku do 6 lat,
  • 619 w wieku od 7 do 13 lat,
  • 1408 w wieku od 14 do do 17 lat.

Przy czym warto podkreślić, że w grupie wiekowej 14-17 lat znacznie więcej zaginięć było wśród dziewczyn. 826 przypadków z 1408 to były właśnie zaginięcia nastolatek.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięcić dzieci w Polsce? Na ten temat wypowiedziała się jakiś czas temu w rozmowie ze stacją TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. - W przypadku kilkulatków główne przyczyny zaginięcia są dwie: niewystarczająca opieka lub porwania rodzicielskie. U nastolatków najczęstsze są ucieczki. Gdy kończą 18 lat, mogą zgłosić się na policję i oświadczyć, że nie chcą być dłużej poszukiwane – wyjaśniała.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika zaś, że większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. Aż 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni wraca do swoich domów.