Zdarza ci się pomylić imiona dzieci? Psycholog tłumaczy, co za tym stoi

2024-05-02 11:22

Nie raz rodzicom zdarza się pomylić imiona swoich pociech. Jest to całkowicie normalne i dzieci z rodzeństwem zazwyczaj są już do tego przyzwyczajone. Psycholożka postanowiła wyjaśnić co za tym stoi. Nie ma jednak się co za bardzo przejmować.

Zdarza ci się pomylić imiona dzieci? Psycholog tłumaczy, co za tym stoi
Autor: fot. Getty Images Zdarza ci się pomylić imiona dzieci? Psycholog tłumaczy, co za tym stoi

Ekspertka o myleniu imion dzieci. Mózg jak foldery w komputerze

Mieszanie imion dzieci, a nawet nazywanie ich imieniem rodzinnego pupila, nie jest niczym niecodziennym. Ekspertka wyjaśniła również, że nie jest to żaden powód do wstydu. Doktor Samantha Deffler, profesor psychologii w York College w Pensylwanii wyjaśniła, że jest to naturalny i bardzo powszechny błąd poznawczy. Jak mówi ekspertka, ten "problem" dotyczy w szczególności mam. Według niej ciężko znaleźć mamę, która nigdy nie popełniała podobnego błędu. Psycholożka przeprowadziła badanie, ankietując przeszło 1700 osób. Jak udało się jej odkryć, ponad połowa uczestników została kiedyś nazwana nie swoim imieniem, a aż 95 proc. osób doświadczyło tego ze strony członka swojej rodziny.

Ekspertka zdradziła, że tym badaniem zaczęła się zajmować jeszcze zanim urodziła dzieci. Teraz kiedy jest już mamą przyznaje, że popełnia te same błędy co inne kobiety. Jak tłumaczy, mózg przechowuje informacje w sposób, który można porównać do folderów na komputerze. Wybranie nieodpowiedniego imienia przypomina trochę otwarcie złego folderu. Jak mówi:

Odkryliśmy, że błędy w nazewnictwie zwykle zdarzają się w ramach kategorii, więc użyta niewłaściwa nazwa dotyczy tej samej grupie. Byłoby dziwnie, gdyby mama nazywała swoje dziecko imieniem spoza tej kategorii rodzinnej

Właśnie dlatego mamy często mylą imiona swoich dzieci lub nasi obecni partnerzy mogą przez przypadek nazwać nas imieniem byłej, lub byłego.

Psychologia dziecka - Nowe rodzeństwo

Pomyłka to nie powód do stresu. Psychiatra tłumaczy

Doktor Julie Dumas - profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Vermont, uspokaja jednak, że chwilowe zamieszanie nie jest oznaką pogorszenia się funkcji poznawczych ani starzenia się. Zauważa jednak, że może być natomiast prawdopodobną oznaką stresu. Zazwyczaj bowiem kiedy jesteśmy w pośpiechu, zestresowani lub wykonujemy jednocześnie wiele zadań polegamy na "odpowiedziach automatycznych" aby udzielić potrzebnych informacji. W tym przypadku może być to właśnie imię naszego dziecka. Jak powiedziała w rozmowie z portalem "Good Housekeeping" możemy zacząć się niepokoić, gdy nie zdajemy sobie nawet sprawy, że właśnie to zrobiliśmy lub gdy inne osoby zaczynają zauważać odmienne istotne problemy z pamięcią. Według badań do wczesnych objawów demencji i choroby Alzheimera należą takie objawy, jak zapominanie niedawno poznanych informacji lub dat oraz trudności w wykonywaniu znanych sobie zadań.

Nic więc dziwengo, że eksperci podkreślają, jak ważne jest spowolnienie tempa i skupienie się na tym z kim i o czym obecnie rozmawiamy jeśli chcemy użyć na pewno prawidłowego imienia. Sama profesor przyznała, że często zdarza jej się nazwać swojego męża, a nawet ich rodzinnego kota, imieniem swojego syna. W szczególności jeśli akurat jest zajęta lub biega po domu.

Sonda
Wierzysz, że imię wpływa na osobowość człowieka?