Znamy terminy matur i egzaminów ósmoklasistów. Zobacz, kiedy dzieci wrócą do szkoły

2020-04-24 13:03

Na konferencji zorganizowanej 24 kwietnia, minister edukacji ogłosił terminy tegorocznych egzaminów ósmoklasistów i maturalnych. Zapowiedział również, że szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja.

Znamy terminy matur i egzaminów ósmoklasistów. Zobacz, kiedy dzieci wrócą do szkoły
Autor: Getty images

"Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli" - powiedział na konferencji minister Dariusz Piontkowski. Oznacza to, że dzieci pozostaną na razie w domach. Termin powrotu do szkół to na razie 24 maja, ale nie wiadomo, czy nie zostanie on przesunięty.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd nie zdecydował się więc jeszcze na przejście do kolejnego etapu zmniejszania ograniczeń - zapowiadane poluzowanie zakazów miało wiązać się z otwarciem żłobków, przedszkoli oraz podstawówek dla młodszych uczniów. 

Minister zapowiedział jednak, że za kilka dni poinformuje rodziców o tym, czy część placówek rozpocznie częściową działalność opiekuńczą". Podkreślił również, że nauka zdalna ma być nadal kontynuowana.

Kiedy egzaminy i matury?

Minister Piontkowski ogłosił również terminy tegorocznych egzaminów,  których rząd nie zrezygnował. 

  • Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach  16-18 czerwca

  • Matury odbędą się w dniach 8-29 czerwca. W tym roku nie będzie matur ustnych

  • Egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych odbędą się w dniach 17-28 sierpnia

  • Egzaminy zawodowe szkół ponadpodstawowych trwać będą od 22 czerwca. 

Szef resortu edukacji poinformował również, że dodatkowe matury dla osób, które ze względów zdrowotnych nie będą mogły przystąpić do egzaminu, odbędą się na początku lipca, natomiast wyniki wszystkich matur znane będą do 11 sierpnia. Oznacza to, że rekrutacja do szkół wyższych będzie przeprowadzona do początku nowego roku akademickiego. 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zapewnił, że nikt nie będzie miał problemów z przystąpieniem do rekrutacji. 

Jak będzie wyglądał egzamin?

Minister zapewnił, że wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone z zachowaniem jak największych środków ostrożności. 

"Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin" - powiedział. Właśnie ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z przeprowadzenia egzaminów ustnych.