Coraz więcej zachorowań na odrę. Znany pediatra mówi, jak rozpoznać chorobę

2024-05-16 14:27

Odra, zapomniana choroba, powraca – alarmują lekarze. To niepokojące, bo tej choroby praktycznie nie było w Polsce przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Każdy rodzic, nawet ten, który swoje dzieci zaszczepił, powinien więc znać jej objawy, by w porę zareagować.

Coraz więcej zachorowań na odrę. Znany pediatra mówi, jak rozpoznać chorobę
Autor: Getty images/ Instagram @dr_feleszko Coraz więcej zachorowań na odrę. Znany pediatra mówi, jak rozpoznać chorobę

Pod koniec kwietnia podawaliśmy za Głównym Inspektoratem Sanitarnym, że w ciągu ostatnich kilku tygodni w Polsce odnotowano blisko 100 zachorowań na odrę. W porównaniu z rokiem 2023 jest to ogromny wzrost. Chorują głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich bliscy.

- Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze - podkreślała trzy tygodnie temu w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Poradnik Zdrowie: odra

Niestety jak się okazuje, nawet szczepienie nie daje 100 proc. ochrony przed zachorowaniem na odrę. Zwrócił na to uwagę w jednej z ostatnich swoich rolek na Instagramie pediatra Wojciech Feleszko. - Nie wszystkie dzieci, które zostały zaszczepione, są chronione przed odrą, dzieje się tak dlatego, że nasz układ immunologiczny nie u wszystkich jednakowo dobrze odpowiada na szczepionkę. Wystarczy więc, że w otoczeniu państwa dziecka znajdzie się dziecko, które zachoruje na odrę, a państwa dziecko nie odpowiedziało na szczepionkę, wówczas może być narażone na zachorowanie – podkreślił.

Jak rozpoznać objawy odry? Lekarz pokazuje charakterystyczną wysypkę

Bardzo istotna w tej sytuacji jest więc umiejętność rozpoznawania objawów odry. Jak przyznaje jednak Wojciech Feleszko nawet lekarze mają z tym problem. - Przyznam się państwu, że ja ostatni raz widziałem dziecko chore na odrę 30 może 35 lat temu – powiedział. - Prawie nie umiemy jej rozpoznawać – dodał.

Dlatego przypomina wszystkim podstawowe objawy tej choroby i do posta dołącza archiwalne zdjęcie charakterystycznej wysypki, która towarzyszy odrze. Wirus odry, jak podkreśla, to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Jej symptomy podobne są do przeziębienia: kaszel, katar, zapalenie spojówek, które jednak szybko się nasilają. Pojawia się wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka, która zaczyna się na twarzy i stopniowo rozlewa się na po całym ciele.

- Rozpoznanie odry może być trudne, dlatego ważne jest, abyście Wy - rodzice zwracali uwagę na objawy u swoich dzieci i natychmiast kontaktowali się z lekarzem w przypadku podejrzenia zakażenia – podkreśla ekspert. Zachęca też gorąco do szczepień, które są najlepszym elementem profilaktyki i ochrony dzieci przed tą groźną chorobą.