Czy Blue Monday istnieje naprawdę? Czy zagraża nam szczególnie w tym roku?

2022-01-12 11:55

Blue Monday to określenie trzeciego poniedziałku stycznia, który według badań jest najsmutniejszym i dniem w roku. Czy rzeczywiście Blue Monday istnieje i czy w tym roku będzie szczególnie dokuczliwy? Sprawdź, kiedy przypada Blue Monday w tym roku.

Blue monday
Autor: Getty images Blue monday - czy istnieje?

Blue Monday - w tłumaczeniu "smutny poniedziałek" to podobno najsmutniejszy dzień w roku. To dzień, w którym czujemy się przygnębieni smutni i podejrzewamy u siebie początki depresji. W tym roku Blue Monday wypada 17 stycznia. Czy najsmutniejszy dzień w roku w ogóle istnieje?

Spis treści

  1. Co to jest Blue Monday?
  2. Czy 17 stycznia będziemy smutni?
  3. Blue Monday czy depresja zimowa?
Depresja poporodowa

Co to jest Blue Monday?

Określenie Blue Monday wymyśliła pewna agencja reklamowa, aby rozreklamować usługi biura podróżny – wycieczka zamówiona w tym dniu miała znacząco poprawić nastrój klientów biura. Obliczono więc, że najsmutniejszym dniem w roku jest trzeci poniedziałek stycznia.

I choć podobno to wyznaczenia takiego dnia podobno użyto jakiegoś wzoru matematycznego, to jednak specjaliści twierdzą, że Blue Monday to bzdura, a najsmutniejszy dzień w roku po prostu nie istnieje.

Czytaj również10 kroków dla zdrowia podczas pandemii koronawirusa

Co jeść, by poprawić sobie humor

Czy 17 stycznia będziemy smutni?

- Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że Blue Monday nie istnieje, jednak z drugiej strony zjawisko jest o tyle ciekawe, że wiele osób naprawdę twierdzi, że tego dnia odczuwa depresję. To działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Jeżeli słyszymy, że ten dzień jest depresyjny, zaczynamy w to wierzyć i faktycznie czujemy się gorzej, „nakręcamy się” negatywnie - tłumaczy Paulina Mikołajczyk, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

W dobie pandemii Blue Monday zdaje się stanowić realną groźbę – badania pokazują, że nastrój ludzi, nie tylko w Polsce bardzo się pogorszył - powodem było oczywiście zamknięcie w domach, strach przed chorobą, brak kontaktów z innym ludźmi, ograniczenie podstawowych rozrywek, jak choćby popołudniowej kawy w centrum handlowym.

- W tym roku, być może bardziej niż w jakimkolwiek innym w ostatnich latach, potrzeba dbać o nasze zdrowie psychiczne i wspierać się w tym czasie – twierdza eksperci z serwisu mentalhealth.org.uk. – Pandemia koronawirusa zniszczyła wiele elementów, które chronią nasze zdrowie psychiczne - od więzi społecznych po bezpieczeństwo finansowe i nadzieję na przyszłość. 

Blue Monday czy depresja zimowa?

Blue Monday potęguje styczniowa pogoda. W Europie jesień i zima zawsze jest okresem, w którym odnotowuje się więcej przypadków depresji sezonowej. To kwestia braku słońca, niskiej temperatury, która nie pozwala na korzystanie ze świeżego powietrza.

- Zimą spadki nastroju i obniżenie energii są tak naprawdę czymś naturalnym - przekonuje Paulina Mikołajczyk, psycholog z Centrum Medycznego Damiana. - Patrząc za okno, kiedy pogoda nie nastraja pozytywnie, już od rana jest szaro i w godzinach popołudniowych robi się ciemno, łatwiej ulec depresyjnej atmosferze. Niekorzystnie na nasz nastrój wpływa też fakt, że Blue Monday to początek tygodnia, pierwszy dzień po weekendzie.

Blue Monday, depresja sezonowa połączone z pandemią mogą stworzyć mieszankę wybuchową, dlatego specjaliści zachęcają do troski o swoją psychikę w tym trudnym dla nas czasie, nie tylko 17 stycznia. 

Czytaj również: Uśmiechnięta depresja - czyli problemy, których nie widać

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza