Czy dziecko w brzuchu mamy siusia i robi kupkę? Tego pewnie nie wiesz

2022-07-19 14:08

Powszechnie znaną informacją jest to, że malec odżywiany jest składnikami odżywczymi docierającymi do niego przez łożysko. Wiemy też, że połyka wody płodowe. Czy przyswajanie substancji odżywczych oznacza, że płód również robi siusiu i kupkę?

Czy dziecko w brzuchu mamy siusia i robi kupkę?
Autor: Getty images Czy dziecko w brzuchu mamy siusia i robi kupkę?

Aby płód się rozwijał, potrzebuje odżywiania, które zapewnia mu łożysko. Zastanawiałaś się, co dzieje się ze składnikami odżywczymi, które malec przyswaja w ten sposób? Czy dziecko robi kupkę w łonie mamy, czy siusia? Wyjaśniamy, jak działa ten mechanizm i czy dziecko załatwia się w macicy.

Spis treści

  1. Jak odżywia się dziecko w okresie życia płodowego?
  2. Czy dzieci siusiają w łonie matki?
  3. Czy płód robi kupkę w macicy?
  4. Kiedy malec robi pierwszą kupkę?
Badania w 6. miesiącu ciąży

Jak odżywia się dziecko w okresie życia płodowego?

Nowoczesna medycyna pozwala nam zgłębiać tajemnice życia płodowego. Dlatego pewne informacje o rozwoju dziecka w brzuchu mamy są dla nas już oczywiste. Na przykład to, że dziecko jest odżywiane za pośrednictwem łożyska, które jest łącznikiem między jego organizmem a organizmem mamy.

Wiemy też, że dziecko od ok. 20. tygodnia ciąży połyka płyn owodniowy, który pomaga mu w przyswajaniu i wymianie substancji odżywczych.

Czy to oznacza, że dziecko w łonie mamy załatwia się, czyli robi siusiu i kupkę, aby wydalić produkty przemiany materii?

Czy dzieci siusiają w łonie matki?

Badania i obserwacje płodu pokazują, że dziecko siusia do macicy. Malec zaczyna produkować mocz między 13. a 16. tygodniem ciąży, kiedy jego w pełni uformowane nerki zaczynają pracować. Czym dziecko siusia? Głównie płynem owodniowym, który połyka i trawi (znajdują się w nim tłuszcze, witaminy, hormony itd), a następnie wydala przez układ moczowy.

Ale warto wiedzieć, że dziecko część wód połyka, a trochę wchłania do oskrzeli i płuc. W ten sposób trenuje oddychanie, które będzie mu niezbędne do życia po narodzinach.

Czytaj również: Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

Tak reaguje płód, gdy mama płacze. Zobacz, jak dziecko w brzuchu odczuwa emocje kobiety

Czy płód robi kupkę w macicy?

Tak zwana "dwójka" nie występuje u dzieci w łonie mamy. Okazuje się, że dziecko nie robi kupki przez cały okres swojego rozwoju w macicy. Składniki odżywcze, które otrzymuje przez łożysko nie są metabolizowane w taki sposób, aby wytworzyć kał.

Substancje dostarczane przez łożysko są przyswajane, przemieniane w produkty przemiany materii i oddawane tą samą drogą.

Kiedy malec robi pierwszą kupkę?

Pierwsza kupka dziecka to smółka, wydalana zaraz po porodzie. Smółka to ciemnozielono-czarny stolec, który wygląda rzeczywiście jak smoła, i który jest produkowany w jelitach na krótko przed przyjściem na świat dziecka. W skład smółki wchodzą wody płodowe, maź płodowa i złuszczony nabłonek.

Zdarza się jednak, że dziecko oddaje smółkę w łonie mamy, tuż przed urodzeniem - dotyczy to często ciąż przenoszonych. Nie jest to dobry objaw, bo zwiastuje komplikacje. Wydalanie smółki do macicy oznacza, że miesza się ona z wodami płodowymi – mówimy wówczas o zielonych wodach.

Jeśli dziecko połknie zanieczyszczony smółką płyn, dochodzi do zespołu aspiracji smółki. To poważna dolegliwość: może spowodować zablokowanie dróg oddechowych noworodka, a nawet doprowadzić do zapalenia płuc.

Dlaczego przypadki przedwczesnego oddania smółki w ogóle się zdarzają? Powodem jest często problem z łożyskiem lub pępowiną, możliwe w ostatnich dniach ciąży (zespół aspiracji smółki występuje najczęściej u dzieci rodzonych między 37. a 42. tygodniem), które prowadza do przerw w dostawie tlenu i stresu, który powoduje wydalenie smółki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza