Dlaczego matki faworyzują niektóre dzieci? Naukowcy mają odpowiedź

2024-02-21 10:38

Miłość mamy do dziecka jest jedyna i niepowtarzalna, a kobieta najczęściej kocha wszystkie swoje dzieci tak samo. Zdarza się jednak, że (nawet nieświadomie) faworyzuje jedno z dzieci. Naukowcy już wiedzą, co może wpływać na takie zachowania kobiet.

Rodzina
Autor: Getty Images Dlaczego matki faworyzują niektóre dzieci?

Miłość macierzyńska jest jedyna w swoim rodzaju. Już od pierwszych chwil, gdy tylko kobieta orientuje się, że jest w ciąży, otacza swoje dziecko czułością, jakiej od nikogo innego nie doświadczy. Nawet jeśli ciąża nie jest planowana, a w głowie przyszłej mamy gromadzą się czarne chmury, ta maleńka istotka już i tak jest otoczona miłością. Tak po prostu działa natura.

Pierwsze chwile po porodzie - MAMA

Dlaczego mamy faworyzują niektóre dzieci?

Kobiety, które mają więcej niż jedno dziecko, kochają swoje pociechy tak samo. Zwykle starają się nie faworyzować żadnego z dzieci, każde traktować po równo i sprawiedliwie dzielić swoją uwagę na wszystkie maluchy.

Zdarza się jednak, że jedno z dzieci łatwiej zaskarbia sobie miejsce w sercu mamy. Może to wynikać z zachowania dziecka, ale przyczyny często leżą głębiej. To, czy ciąża była zaplanowana, jak przebiegała i jak wyglądał poród, przekłada się na stosunek kobiety do malucha. Trudne przeżycia w ciąży czy podczas porodu odbijają się na psychice mamy, nawet jeśli ona nie zdaje sobie z tego sprawy.

Naukowcy wiedzą, co wpływa na miłość mamy do dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii w USA przeprowadzili badania, z których wynika, że na miłość kobiety do malucha może wpływać również... jego wygląd. Ładne dzieci otrzymują od matek więcej czułości niż te, których uroda jest przeciętna. I choć te wyniki mogą szokować, to duma z wyglądu dziecka przekłada się na poziom okazywanej mu przez kobietę miłości i czułości.

Czułość a rozwój emocjonalny

Czułość, którą okazują dziecku rodzice, ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój emocjonalny. W rodzinach, w których członkowie są ze sobą blisko, dużo się przytulają, wspierają i zapewniają nawzajem o tym, że są dla siebie ważni, dzieci wzrastają w atmosferze miłości. Dzięki temu są mniej narażone na rozwój problemów emocjonalnych, mają większą pewność siebie i odwagę do tego, by doświadczać świata i próbować nowych rzeczy. Chętniej zanurzają się w obce środowisko i próbują swoich sił w różnych dziedzinach, bo wiedzą, że ze strony rodziców otrzymują bezwarunkową akceptację.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko wyrażania emocji?