Jedyne na świecie dziewięcioraczki skończyły 3 lata. Tak wyglądają dziś

2024-05-29 8:05

Zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa słynne dziewięcioraczki z Mali niedawno obchodziły swoje trzecie urodziny. To prawdziwy cud, że mogą obchodzić je w komplecie. Pierwsze półtora roku po porodzie spędziły bowiem w Maroko pod specjalistyczną opieką. Jak podkreślają szczęśliwi rodzice, teraz dzieci radzą sobie świetnie.

Jedyne na świecie dziewięcioraczki skończyły 3 lata. Tak wyglądają dziś
Autor: Raïssa Nouradine Kassiré/Twitter Jedyne na świecie dziewięcioraczki skończyły 3 lata. Tak wyglądają dziś

Pięć dziewczynek i czterech chłopców: Kadidia, Fatouma, Hawa, Adama i Oumou oraz Mohammed VI, Oumar, Elhadji i Bah przyszło na świat 5 maja 2021 roku w Maroko. W dniu narodzin maluszki ważyły od 500 g do 1 kg. Urodziły się drogą cesarskiego cięcia w 30. tygodniu ciąży.

Pochodząca z Mali 25-letnia mama dziewięcioraczków, z uwagi na ciążę wieloraką wysokiego ryzyka, przed porodem została przetransportowana samolotem z Mali do Maroka. Tam została otoczona specjalistyczną opiekę położników.

Początkowo zakładano, że na świat przyjdzie siedmioro dzieci. Tuż przed porodem okazało się jednak, że dwoje maluszków umiejętnie ukryło się przed światem. Ostatecznie urodziło się dziewięć zdrowych pociech, które z uwagi na swoją imponującą liczbę zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. 5 maja urocza gromadka hucznie obchodziła swoje trzecie urodziny.

Pięcioraczki z Horyńca znikają z internetu! Mama podjęła drastyczne kroki

Jedyne na świecie dziewięcioraczki. Świętują 3. urodziny

W tym roku dzieci po raz drugi świętowały urodziny w swoim domu w Mali. W grudniu 2022 roku cała dziewiątka wróciła bezpiecznie do domu po 19. miesiącach życia w szpitalu w Maroku, gdzie dzieci nieustannie przebywały pod opiekę medyczną.

Opieka nad dziewiątką dzieci wymaga dużo pracy, ale Allah, który dał nam to błogosławieństwo, pomoże nam w ich wychowaniu i opiece nad nimi – mówił ojciec dziewięcioraczków Abdelkader Arby w rozmowie z BBC.

Rodzice dziewięcioraczków mają pomoc

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Daily Mail" mama dziewiątki dzieci, Halima Cisse, przyznała, że opieka nad gromadką wymaga sporo wysiłku i... pieniędzy. Rodzina zużywała nawet sto pieluch dziennie, a niemowlęta potrafiły wypić łącznie sześć litrów mleka! Na szczęście para może liczyć na pomoc swoich rodzin oraz wsparcie od państwa i organizacji pozarządowych.

Wydaje się, że obecnie dzieci zaczęły uczęszczać do przedszkola. Zdjęcia w social mediach pokazują, jak szybko wyrosła cała dziewiątka.