Częstochowa świętuje narodziny małej Ani. Początki były trudne, teraz miejski program in vitro kończy 10 lat

2022-07-08 11:21

Częstochowa to lider programów in vitro. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło dofinansowanie dla par starających się o dziecko metodą zapłodnienia pozaustrojowego, a dziś świętuje przyjście na świat 68. dziecka: na początku lipca urodziła się tam mała Ania.

To już 68. Częstochowianin z miejskiego programu in vitro. Zobacz, które samorządy oferują dofinansowanie
Autor: Getty images To już 68. Częstochowianin z miejskiego programu in vitro. Zobacz, które samorządy oferują dofinansowanie

W Częstochowie przyszło na świat dziecko poczęte w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Co w tym niezwykłego? Miasto świętuje, ponieważ to już 68. noworodek poczęty dzięki miejskiego dofinansowaniu do programu in vitro dla mieszkańców Częstochowy. Nowo narodzony maluszek to dziewczynka o imieniu Ania.

Spis treści

  1. Częstochowa pomaga od 2012
  2. Kto może skorzystać z programu?
  3. Programy in vitro w całej Polsce
Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

Częstochowa pomaga od 2012

Częstochowa była pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro. Obecnie miasto oferuje dofinansowanie (wyłącznie dla małżeństw) w wysokości do 5000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury.

Od 2012 r. urodziło się już 68 dzieci (34 dziewczynek oraz 34 chłopców), w tym 8 par bliźniaków - czytamy na oficjalnej stronie miasta www.czestochowa.pl

Czytaj równieżNieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

In vitro za i przeciw: lekarze pomylili zarodki, kobieta urodziła nie swoje dziecko. Co na to przepisy?

Kto może skorzystać z programu?

Od 2013 roku w Polsce działają różnego rodzaju programy in vitro wspierające pary starające się o dziecko. Programy te finansowane są z budżetów samorządowych oraz dzięki współpracy z klinikami leczenia niepłodności.

Program zazwyczaj przewiduje dofinansowanie do procedury in vitro dla par, które mają rozpoznaną niepłodność, przeszły w przeszłości leczenie niepłodności i wyczerpały inne metody leczenia w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy.

Zazwyczaj wymagane warunki to:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20–40 (czasem 43 lata)
  • para została zakwalifikowana do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez klinikę
  • para mieszka w danym mieście/województwie.  

Programy in vitro w całej Polsce

Ze względu na wysokie koszty zabiegu in vitro, programy samorządowe cieszą się oczywiście dużym zainteresowaniem. Warszawski program zakłada dofinansowanie dla 1800 par rocznie. Jak czytamy na stronie UM z pierwszej edycji programu skorzystało 3,2 tys. par (urodziło się 616 dzieci). 

W poszczególnych miastach dofinansowanie oferowane jest na różnym poziomie, np. w Gdański i Warszawie to 6 tys. złotych, w Kołobrzegu, Bydgoszczy, Kielcach i Słupsku czy właśnie w Częstochowie - 5 tys., a w Nowogardzie - nawet 10 tys. zł. Jednorazowe dofinansowania w wysokości do 5 tys. zł przysługuje również mieszkańcom całego województwa warmińsko-mazurskiego.