Ma za sobą osiem cesarskich cięć. Niewiarygodne, ile ma lat

2023-11-06 9:39

Młoda kobieta zdradziła w internecie, że przeszła już ósme cesarskie cięcie. Jej wyznanie zszokowało internautów, którzy wytknęli jej lekceważący stosunek do własnego zdrowia i udzielili jednej ważnej porady.

Młoda kobieta wyznała ile przeszła cesarek
Autor: mercedeslynnnn7/Tik Tok 30-latka przyznała, że ma za sobą osiem cesarek

Mercedes, która prowadzi na Tik Toku profil pod nazwą @mercedeslynnnn7 wyznała, że przeszła już osiem cesarskich cięć. Kobieta od zawsze marzyła, by mieć dużą rodzinę i dość szybko zaczęła ją zakładać. Pierwsze dziecko urodziła w wieku 17 lat. Od tej pory wiele razy była w ciąży, a jej rodzina jest już bardzo liczna.

Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Osiem cesarek w wieku 30 lat

Mercedes ma dopiero 30 lat, a za sobą osiem poważnych operacji. Warto pamiętać, że cesarskie cięcie to poród operacyjny, który niesie ze sobą ryzyko zdrowotne. W czasie porodu przecinane są powłoki brzuszne, dlatego teoretycznie może dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego albo jelit. W czasie cesarki może również dojść do zakażenia czy dużej utraty krwi. 

Internauci krytykują

Mercedes przyznała w mediach społecznościowych, że przeszła już wiele operacji. Jej lekkie wyznanie zszokowało internautów, którzy uznali, że kobieta chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele ryzykuje. 

"To naraża matkę i dziecko na ryzyko, zwłaszcza w przypadku dużej liczby cięć cesarskich" - napisała jedna z internautek. Inni zaczęli sugerować kobiecie, że powinna pomyśleć o podwiązaniu jajowodów.

Komentatorki opowiedziały również własne historie. Jedna z nich przyznała, że ma za sobą już kilka ciąż i zdecydowała się właśnie podwiązać jajowody. "Właśnie podwiązałam jajowody podczas ostatniego cesarskiego cięcia, numer 5" - napisała.

Co to jest podwiązanie jajowodów?

Podwiązanie jajowodów to bardzo inwazyjna metoda antykoncepcyjna, która polega na zniszczeniu ciągłości jajowodów. Po zabiegu kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, a metoda ta ma najwyższy wskaźnik Pearla (0,15-0,10). 

Podwiązanie jajowodów wykonuje się za pomocą laparoskopii lub laparotomii, niekiedy także zabiegu operacyjnego, w czasie którego wycina się fragment jajowodu. Teoretycznie skutki zabiegu można odwrócić, ale warto mieć świadomość, że dzieje się tak tylko w 30 procentach przypadków. Decydując się na taką operację, lepiej mieć świadomość, że przyniesie ona trwałą niepłodność. 

Czytaj: Cesarskie cięcie krok po kroku. Sprawdź, co cię czeka