Młoda mama ma radę dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. "Róbcie hałas"

2022-12-07 17:06

Pojawienie się noworodka w domu przynosi wiele zmian. Nie wszystkie możemy przewidzieć i nie zawsze wiemy, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach. Ta mama postanowiła pomóc świeżo upieczonym rodzicom i dać radę, która zdecydowanie ułatwi im życie.

Mama z niemowlakiem
Autor: Getti Images Młoda mama ma radę dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. "Róbcie hałas"

Opieka nad noworodkiem jest nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Przewijanie, karmienie i kąpanie niemowlaka to czynności, które trzeba opanować dość szybko. W rezultacie rodzice wpadają w pętlę obowiązków związanych z małym dzieckiem, a przecież inne zadania tylko na nich czekają.

Kiedy rodzice mają sprzątać dom, gdy pojawi się niemowlę? Gdy nie śpi, potrzebuje ich opieki, a gdy w końcu zaśnie? Chodzić na paluszkach i po prostu odpuścić?

Jena jest mamą trójki dzieci i prowadzi swój profil na TikToku @themelbourne.mum. To właśnie na jednym ze swoich nagrań opublikowała radę dla świeżo upieczonych rodziców, którzy właśnie stoją przed podobnym dylematem.

Zobacz także: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka

Sprzątanie przy małym dziecku

Nie oszukujmy się, dom przy małym dziecku wygląda niekiedy, jakby wybuchła w nim bomba. Wszystkiego jest wszędzie pełno. Maty dla niemowląt, kubeczki, buteleczki, talerzyki, ubrania i stosy zabawek.

Kiedy zatem niemowlę śpi w ciągu dnia, chcemy, aby chwila ta trwała, bo mamy dom do ogarnięcia. Jak jednak wziąć się za odkurzanie, pranie, prasowanie i zmywanie, gdy maluch leży w łóżeczku i smacznie śpi? Uruchamiając urządzenia, możemy go przecież obudzić. A kiedy zadzwoni telefon? To może lepiej wyciszyć? Rozmowa też może wyrwać dziecko ze snu. A radio? Telewizja? Czy sprzątanie przy niemowlaku jest w ogóle możliwe?

Dziecko może obudzić się przez dowolny dźwięk, jeżeli właśnie do tego go przyzwyczaimy. Całkowita cisza nie zawsze jest rozwiązaniem.

Najmłodsze dziecko Jen śpi podczas swojej codziennej drzemki, gdy ona sama wykonuje niezbędne obowiązki domowe. Jak to zrobiła?

„Rodzice, róbcie hałas”

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dziecko potrzebuje ciszy i spokoju. Jen odkryła, że jest dokładnie odwrotnie.

Na swoim filmiku pokazała, że gdy ona odkurza, jej dziecko śpi smacznie na kanapie obok w wygodnym kokonie. Nie reaguje na dźwięki otoczenia, bo jest do tego przyzwyczajone.

Ujawniła, że im szybciej rodzice zaczną wprowadzać ten trik, tym dźwięki otoczenia nie będą go wybudzać.

Na nagraniu napisała krótką radę:

Dla mam noworodków i kobiet w ciąży: Kiedy twoje dziecko śpi podczas codziennej drzemki, nie chodź na paluszkach obok niego. Rób hałas – jeśli zaczniesz już od pierwszego dnia jego życia, dostosuje się. Nie tylko pomoże to nauczyć go odróżniać dzień od nocy, ale sprawi, że twoje życie będzie o wiele łatwiejsze.

Internauci podzieleni

Post mamy polubiło już ponad 150 tysięcy Internautów. Wśród setek komentarzy były głosy osób, które całkowicie się zgadzają z radą kobiety.

  • Moja mama robiła tak, gdy byliśmy dziećmi i teraz mogę spać przy każdym dźwięku otoczenia, dziękuję mamo.
  • Mogę spać, nawet jeżeli zawyją syreny.
  • Absolutnie się zgadzam. Mogłam odkurzać wokół mojego syna, kiedy był niemowlakiem.
  • Moi rodzice zrobili tak ze mną i teraz prawdopodobnie mógłbym spać podczas wojny nuklearnej.

Były jednak głosy osób, u których ta metoda sprawdziła się tylko na początku. Z biegiem czasu zauważyli, że ma również duże wady.

  • Zrobiłam tak z moją dwójką dzieci. Dziś mają 18 i 16 lat i są w stanie spać w każdych warunkach. Nic ich nie budzi. To doprowadza mnie do szaleństwa. Dom mógłby spłonąć.
  • U nas sprawdziło się to tylko do 6 miesiąca.
  • A potem będziesz miała dzieci, których nie obudzi żaden budzik.

Czytaj także: Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza