Noworodek upadł podczas przecinania pępowiny. "Teraz najważniejsze jest zdrowie dziecka"

2022-11-03 13:52

Do wypadku doszło w poniedziałek w szpitalu położniczym w Kępnie. W czasie przecinania pępowiny nowo narodzone dziecko zsunęło się ze stolika. Według informacji dyrekcji szpitala, stan noworodka jest stabilny i nie zagraża życiu.

noworodek i pielęgniarka
Autor: Getti Images Ruszył proces seryjnej zabójczyni dzieci. Pielęgniarka jest oskarżona o zabicie 7 noworodków

Noworodek spadł ze stolika tuż po narodzinach w chwili, gdy - jak informuje szpital - lekarz zamierzał przeciąć jego pępowinę. Sznur pępowinowy był tak krótki, że dziecko nie mogło trafić na brzuch mamy, jak to zwykle się dzieje, dlatego personel zadecydował o położeniu dziewczynki na stoliku.

Pępowina była zbyt krótka

W tym momencie matka poruszyła się i nieumyślnie naciągnęła pępowinę, co spowodowało pociągnięcie noworodka. Dziecko "osunęło się ze stolika i wpadło do pojemnika znajdującego się kilkadziesiąt centymetrów niżej" - mówił kilka dni temu dr Zbigniew Bera, który jest zastępcą dyrektora szpitala w Kępnie 

Dzisiaj, w czasie konferencji prasowej lekarze podkreślili, że dziecko nie uderzyło o podłogę ani o żaden twardy element, lecz tylko "zsunęło się po ręce położnej ok. 30 centymetrów do miski porodowej" (chodzi o metalowy pojemnik, znajdujący się pod fotelem położniczym).

Czytaj również: Co zrobić, gdy niemowlę spadnie z łóżka lub gdy uderzy się w główkę? Kiedy do lekarza?

"Złota godzina" jest najważniejsza dla zdrowia noworodka. To musisz wiedzieć jeszcze przed porodem

Dziecko trafiło do innego szpitala

Wczoraj media podawały - według nieoficjalnych informacji - że dziewczynka doznała urazu twarzoczaszki. "Badania nie wykazały urazów ani krwotoku - oświadczyły dzisiaj władze szpitala. 

Dyrekcja placówki w Kępnie już wcześniej przepraszała za zaistniałą sytuację. Jednocześnie szpital zapewnił, że specjaliści czuwają nad noworodkiem, bo jego życie i zdrowie jest teraz priorytetem. Jak zapewniał, dziewczynka została natychmiast zbadana i przewieziona na dalsze badania do szpitala w Ostrowie. Jest stan jest stabilny - oceniają tamtejsi lekarze.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza