Podejrzewasz depresję popordową? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

2021-05-12 13:45

Ministerstwo Zdrowia ruszyło z projektem profilaktyczno-edukacyjnym dotyczącym wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym. W ramach tego programu można skorzystać z 3 bezpłatnych konsultacji psychologicznych. W programie biorą udział ośrodki medyczne z 7 województw: mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

depresja
Autor: Getty images Z powodu pandemii coraz głośniej mówi się wzroście obniżenia nastroju i lęku kobiet w ciąży i do roku po urodzeniu dziecka

Obniżony nastrój po porodzie odczuwa wiele kobiet - to normalna reakcja na zmianę sytuacji życiowej. Większość nowo upieczonych mam przy wsparciu rodziny radzi sobie z gorszym samopoczuciem. Pozostaje jednak duża grupa mam, które bez fachowej pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry nie jest wstanie wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety wraz z pandemią covid-19, wzrósł odsetek mam cierpiących na depresję poporodową. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim w ramach projektu „Przystanek Mama” wskazują, że w Polsce problem depresji poporodowej narasta i można zauważyć jego kilkuprocentowy wzrost w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Spis treści

  1. Nie czekaj - zwróć się o pomoc do specjalisty
  2. Jakie placówki medyczne biorą udział w programie?
  3. Jakie warunki musisz spełniać, by skorzystać z bezpłatnej pomocy?

Nie czekaj - zwróć się o pomoc do specjalisty

Jeśli minęły ponad 2 tygodnie od porodu, a ty masz zły nastrój, straciłaś radość życia, masz silne stany lękowe, kłopoty, by wstać z łóżka, nic ci się nie chce, czujesz się cały czas zmęczona i osłabiona, masz zaburzenia snu i odżywiania, myślisz, że sobie nie radzisz i nigdy już nie będzie lepiej. Zwróć się o pomoc do specjalisty. W pierwszej kolejności zgłoś to położnej środowiskowej lub pediatrze na rutynowej wizycie z dzieckiem w poradni.

Z pomocą przychodzi także program profilaktyki depresji poporodowej Ministerstwa Zdrowia, w ramach którego możesz skorzystać bezpłatnie z pomocy specjalisty.

Jakie placówki medyczne biorą udział w programie?

Do programu przystąpiły 4 ośrodki zdrowotne obsługujące pacjentki z 7 województw. Są to:

  • Centrum Medyczne "Żelazna" Sp. z o.o. (mazowieckie, łódzkie),
  • Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. (łódzkie, mazowieckie),
  • Copernicus Pl Sp. z o.o. (kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie),
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie (lubelskie, podlaskie).

Przeczytaj: Jak pokonać baby blues? Uwierz w siebie, a poradzisz sobie ze smutkiem poporodowym

Jakie warunki musisz spełniać, by skorzystać z bezpłatnej pomocy?

Z 3 dostępnych w programie bezpłatnych konsultacji psychologicznych może skorzystać kobieta, która spełnia następujące kryteria:

  • mieszka na terenie jednego z 7 wymienionych wyżej województw,
  • jest w okresie poporodowym (do roku po urodzeniu dziecka),
  • na podstawie formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który został wypełniony wspólnie z położną/pielęgniarką POZ podczas wizyty patronażowej (w placówce POZ, która realizuje nasz program) albo samodzielnie na stronie internetowej Test dla Mam, uzyskała wynik ≥ 12 punktów.

Aby umówić się na pierwszą konsultację, należy kontaktować się bezpośrednio z infolinią wybranej placówki medycznej.

Więcej na temat programu znajdziecie na stronie: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-depresji-poporodowej

Przeczytaj: Depresja poporodowa: co to jest i jak pokonać depresję po porodzie? Wywiad z ekspertem

Depresja poporodowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza