Przyszłe mamy na wyborach bez kolejki!

2020-07-10 10:04

Opublikowane 7 lipca przez ministra zdrowia rozporządzenie pozwala kobietom w ciąży oraz rodzicom z małymi dziećmi zagłosować w wyborach na urząd prezydenta bez konieczności stania w kolejce.

Przyszłe mamy na wyborach bez kolejki!
Autor: Getty images

Takie udogodnienia dla przyszłych mam i rodziców wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa. Powodem są również kolejki, tworzące się przed lokalami wyborczymi w czasie głosowania w I turze, spowodowane zaostrzeniami sanitarnymi, np. ograniczeniem liczby osób wpuszczanych jednorazowo do lokali. Dwa tygodnie temu do niektórych punktów wyborczych trzeba było stać w kolejce nawet godzinę!

Wtorkowe rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pozwala na zagłosowanie bez konieczności stania w kolejce kobietom w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat, a także niepełnosprawnych i seniorom po 60. roku życia. 

3W niektórych oraz z powodu kolejek tworzących się z powodu wprowadzonych zasad Kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Warto pamiętać, że w czasie wyborów 12 lipca obowiązywać będą te same zasady, co 2 tygodnie wcześniej: obowiązek zakrywania twarzy maseczką, skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk lub głosowania w rękawiczkach.

Czytaj: Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?