Rodziców obudziły przeraźliwe dźwięki. "Dosłownie zamarłam ze strachu”

2024-02-20 15:53

Gdy śpimy z niemowlakiem, jesteśmy czujni, boimy się poruszyć. Im dziecko starsze, tym czujemy się pewniej, wydaje się nam, że z czasem to my jesteśmy zagrożeni - w końcu możemy obudzić się bez kołdry, za to ze stopą na twarzy. Niestety, nie możemy odpuszczać, musimy być cały czas uważni.

Rodziców obudziły przeraźliwe dźwięki. Dosłownie zamarłam ze strachu”
Autor: Getty Images Rodziców obudziły przeraźliwe dźwięki. "Dosłownie zamarłam ze strachu”

O tym, że wypadające po porodzie włosy mogą być zagrożeniem dla malucha, doskonale wiemy, co jakiś czas słyszymy o dziecku, któremu włos mamy owinął się wokół palca. Ta sytuacja doczekała się nawet własnej nazwy, to syndrom opaski uciskowej. Włosy matki mogą być zagrożeniem dla dziecka i później, wiele miesięcy po porodzie, gdy już zdążymy zapomnieć o ich wypadaniu.

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Pobudka, którą zapamiętają na długo

Dwuletni Isaak często spał razem z rodzicami, styczniowa noc miała nie różnić się od innych, gdy chłopiec trafiał do ich łóżka. Jednak nad ranem obudziło ich łkanie, syn z trudem łapał powietrze. Wokół szyi Isaaka były owinięte długie włosy jego mamy, Madi. Dylan, ojciec chłopca tłumaczył później, że chłopiec zawsze śpi jak najbliżej mamy, musiał wiercić się w nocy i zakręcić włosy wokół szyi.

Gdy mama chłopca poruszała się, uścisk wzmacniał się, a chłopiec przestawał oddychać. - Byłam w tak wielkiej panice i szoku, że dosłownie zamarłam ze strachu - wspomina Madi. W końcu ojcu chłopca udało się wyrwać włosy i wyswobodzić synka. - Poczułem ulgę, gdy usłyszałem, jak płacze - wyznał.

Na szyi chłopca pozostał głęboki ślad po włosach, a na twarzy widoczne były wybroczyny. Isaak trafił do szpitala, w którym spędził dwie noce. Chociaż przez chwilę nie oddychał, wrócił do pełni zdrowia.

Koniec ze spaniem w jednym łóżku

Traumatyczne doświadczenie sprawiło, że Madi i Dylan postanowili, że ich syn nie będzie już z nimi sypiał. Zachęcają też innych rodziców, którzy zdecydowali się dzielić łóżko z dzieckiem, aby przemyśleli swój wybór. Podkreślają, że mieli wiele szczęścia, obudzili się, zareagowali i udało im się zapobiec tragedii. Inni mogą spać, gdy dziecko będzie się dusiło. - Gdy zamykam oczy, widzę tylko to, co wydarzyło się tamtej nocy - ostrzega Madi.

Wiemy, że niemowlęta powinny spać blisko rodziców, ale we własnym łóżeczku - to jeden z elementów zminimalizowania ryzyka SIDS. O zagrożeniach pamiętajmy i później, dzieci nie powinny spać z palaczami czy osobami pod wpływem alkoholu. Uważajmy i na włosy.

źródło: kidspot.com.au