„Ryzyko uduszenia dziecka”. Smyk wycofuje produkt, który rodzice kupują dla bezpieczeństwa

2023-11-22 9:50

Smyk apeluje o zwrot produktu, który ceni większość rodziców, paradoksalnie właśnie za bezpieczeństwo. Artykuł, którego dotyczy komunikat znanej sieci, może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych dzieci. Chodzi o „ryzyko uduszenia”.

Smyk wycofuje produkt: ryzyko uduszenia
Autor: Getty Images/ materiały prasowe Smyk wycofuje produkt: ryzyko uduszenia

Istotny dla rodziców najmłodszych dzieci komunikat ukazał się na stronie sieci SMYK w poniedziałek, 20 listopada. Ostrzeżenie dotyczy produktu, który był w sprzedaży od czerwca 2022 do lipca 2023. Osoby, które mają go w domu, mogą dokonywać zwrotów w wybranych sklepach sieci SMYK.

Dowiedz się: Bezdech wcześniaczy. Gdy dziecko nagle przestaje oddychać

5 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

Smyk wycofuje śpiwór dla dzieci

Jak czytamy w komunikacie prasowym sieci:

"Smyk S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że śpiwór Cool Club by Smyk, kod EAN: 5903977346438 stwarza ryzyko uduszenia się dziecka. Produkt dostępny był w sprzedaży w okresie od czerwca 2022 do 28 lipca 2023 r. W związku z powyższym informujemy o możliwości zwrotu produktu".

W poprzednich miesiącach ze sklepów SMYK wycofane zostały z kolei dwie zabawki. W październiku była to drewniana huśtawka, a we wrześniu zdalnie sterowany samochód dla dzieci.

Śpiwory kupujemy dla bezpieczeństwa

Wycofanie śpiwora przez markę SMYK jest o tyle szokujące, że rodzice kupują tego typu produkty właśnie dla bezpieczeństwa swoich dzieci. Od dawna mówi się o tym, że spanie w śpiworze może zmniejszać ryzyko wystąpienia SIDS u niemowląt. Śpiwór wydaje się dobrą alternatywą dla kołderki, którą maluszek mógłby nakryć sobie twarz. 

W większości przypadków dobrze zaprojektowane śpiworki sprawiają, że maluszkom trudniej zarzucić je sobie na główkę lub się nimi niebezpiecznie owinąć. Samodzielnie zdjęcie okrycia z główki najtrudniejsze jest dla niemowląt małych, w wieku do 5. miesiąca życia.