Tak wyliczysz ulgę na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy liczy się dzień urodzenia?

2024-02-22 14:04

Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać ze sporej ulgi podatkowej na każde dziecko. Ulga liczona jest za każdy miesiąc sprawowanej opieki. Rodzice dzieci urodzonych w 2023 zastanawiają się jednak, jak liczyć ulgę w ich przypadku. Czy robić to od kolejnego pełnego miesiąca sprawowanej opieki czy inaczej?

Tak wyliczysz ulgę na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy liczy się dzień urodzenia?
Autor: Getty Images Tak wyliczysz ulgę na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy liczy się dzień urodzenia?

Każdy podatnik ma prawo odliczyć ulgę prorodzinną na małoletnie dziecko, jeśli w stosunku do niego w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało lub sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Przypomnimy, że taka ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko z rodziny. W przypadku rodzin z jednym lub dwójką dzieci, wynosi 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie). W przypadku rodzin wielodzietnych, na trzecie dziecko rodzice mogą otrzymać wyższą kwotę 2 000,04 zł rocznie (166,67 zł miesięcznie). Rodzice, którzy mają czworo lub więcej dzieci, otrzymają jeszcze więcej pieniędzy. Ulga od czwartego dziecka wynosi bowiem 2700 zł rocznie (225 zł miesięcznie).

Jeśli rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem przez cały rok kalendarzowy, sprawa jest prosta – ulgę rozliczamy za cały rok. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku dzieci urodzonych w 2023 roku.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Jak liczyć ulgę prorodzinną na dziecko urodzone w 2023 roku?

Rodzice dzieci urodzonych w poprzednim roku kalendarzowym zastanawiają się, jak liczyć ulgę - czy od dnia urodzenia, czy od kolejnego pełnego miesiąca sprawowanej opieki? Zgodnie z przepisami ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego. Nie ma w tym momencie znaczenia, którego dnia miesiąca dziecko przyszło na świat. Ulga przysługuje na cały miesiąc.

Co ciekawe jeśli korzystamy z usługi e-PIT, dzięki jej integracji z rejestrem PESEL dane dotyczące ulgi na dzieci urodzone w 2023 roku są automatycznie przenoszone do przygotowanego zeznania, więc nie musimy się o nic martwić.

Przeczytaj także: Komu nie przysługuje ulga prorodzinna?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza