Wozisz niemowlę na przednim siedzeniu? Koniecznie musisz pamiętać o tej jednej rzeczy

2023-01-23 16:32

Przewożenie niemowląt na przednim fotelu samochodu jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. By maluch był bezpieczny, po pierwsze musi być przewożony tyłem do kierunku jazdy, po drugie poduszka powietrzna przy fotelu pasażera musi być zdezaktywowana. Jak ją wyłączyć? Nie w każdym samochodzie jest to proste.

Wozisz niemowlę na przednim siedzeniu samochodu? Musisz pamiętać o tej jednej rzeczy
Autor: Getty images Wozisz niemowlę na przednim siedzeniu samochodu? Musisz pamiętać o tej jednej rzeczy

Dzieci, które korzystają z fotelików kategorii 0+ (czyli nosidełek do 13 kg) należy umieszczać tyłem do kierunku jazdy, zarówno jeśli przewodzimy je z przodu, jak i z tyłu samochodu. Gdy podróżują na przednim siedzeniu pasażera dodatkowo należy pamiętać o tym, by poduszka powietrzna pasażera była wyłączona.

Czy warto kupować fotelik na lata?

Jak wyłączyć poduszkę pasażera?

Domyślnie w samochodach poduszka pasażera jest włączona. Aby ją dezaktywować, należy znaleźć pokrętło lub przycisk, który ją dezaktywuje. Specjalne pokrętło do wyłączania poduszki powietrznej pasażera zazwyczaj znajduje się po prawej stronie kokpitu lub w okolicach schowka – naprzeciwko pasażera.

W niektórych modelach samochodów przyciski służące do dezaktywacji poduszki znajdują się nad lusterkiem wewnętrznym. Poniżej pokazujemy, jak wygląda przykładowe pokrętło. Niestety w każdym aucie jego wygląd może być inny, ale jego zasada działania będzie ta sama. Pokrętło przekręca się kluczykiem z pozycji „on” na „off”.

Jak wyłączyć poduszkę pasażera, gdy nie ma pokrętła?

W bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach nie znajdziemy ani przycisku, ani pokrętła, które odpowiadają za wyłączenie poduszki. Jej dezaktywacji możemy jedynie dokonać komputerowo. W serwisie YouTube można znaleźć setki filmików, które instruują, jak zmienić ustawienia poduszki powietrznej w komputerze pokładowym w różnych markach i modelach samochodów. Należy znaleźć swoje auto i działać zgodnie ze wskazówkami.

Gdy poduszka jest prawidłowo wyłączona, po uruchomieniu silnika świeci się kontrolka poduszki powietrznej. Jej ikonka przedstawia siedzącego pasażera z okrągłą poduszką na kolanach.

Przeczytaj: Zapinasz w ten sposób pasy dziecku? Ten błąd może kosztować życie!

Nasi Partnerzy polecają