Połykasz łzy, bo wszyscy czekają na twój uśmiech. Ciąża jest trudnym okresem i masz prawo czuć się źle

2022-10-07 9:29

Idealne brzuszki i piękne uśmiechy przyszłych mam na zdjęciach to tylko pozowanie. Nie widać na nich twojego zmęczenia, panicznego lęku przed poronieniem i tego, że rano nie byłaś w stanie wyjść z łóżka z powodu porannych mdłości. Ciąża nie musi być idealna. Masz prawo czuć się gorzej, bo zmagasz się z wieloma problemami.

Ciężarna leżąca w łóżku z zakrytą twarzą
Autor: Getty images Wszyscy pytają o twoje samopoczucie, ale nikt nie słucha, że ciąża jest dla ciebie trudnym okresem

Media społecznościowe są pełne zdjęć kobiet w ciąży. Wyglądają fenomenalnie. Nie ma na nich miejsca na obawy, ból, złe samopoczucie, mdłości i po prostu gorszy nastrój.

Karmią się nimi inne kobiety i wmawiając sobie, że właśnie tak powinna wyglądać i czuć się przyszła mama.

Każda ciąża jest inna. Możesz zmagać się z wieloma dolegliwościami i mieć gorszy dzień, tydzień, miesiąc, trymestr, a nawet trzy trymestry. Możesz zmagać się z lękiem o dziecko, bo ciąża jest zagrożona lub mieć problemy w związku.

Nikt nie powinien od ciebie wymagać, że w tym czasie masz promieniować szczęściem i zawsze być uśmiechnięta. Chodzenie w dresie po zakupy też jest w porządku.

Te 9 miesięcy może być dla ciebie trudnym okresem, bo przyszło ci się zmagać z wieloma trudnościami.

Zobacz także: To twoja pierwsza ciąża? Oto 10 najcenniejszych rad dla pierworódki

Spis treści

  1. Wszyscy pytają, ale mało kto słucha
  2. Mdłości, zaparcia i hemoroidy
  3. Zgaga, zmęczenie i żylaki
  4. Ból pleców i strach o wszystko
  5. Ciężarna zmaga się ze swoimi obawami sama
  6. Ciąża może być trudna
Ciąża nie chroni przed rakiem

Wszyscy pytają, ale mało kto słucha

Będąc w ciąży zwracamy uwagę najbliższych. Wszyscy się nami interesują, pytają, jak się czujesz, ale mało kto tak naprawdę słucha.

W zasadzie wystarczyłoby zawsze odpowiadać na to pytanie „dobrze”, aby osiągnąć ten sam efekt. Mówiąc o wszelkich dolegliwościach, możemy poczuć, że jest z nami coś nie tak, bo wszyscy się uśmiechają i powtarzają, że wszystko minie i będzie dobrze.

Jak jednak ma być dobrze, jeżeli ty tego nie czujesz? Masz wrażenie, że twój brzuch rośnie, zmieniając twoje ciało i pogarszając nastrój. Dodatkowo wszyscy ci gratulują, powtarzają, że wyglądasz wspaniale i nie mogą doczekać się bobasa.

Mdłości, zaparcia i hemoroidy

Kobieta ciężarna może zmagać się z mdłościami, które odbierają energię i chęci do czegokolwiek. Nudności mogą szczególnie być doskwierające w pierwszych trzech, a nawet czterech miesiącach.

Do tego jeszcze zaparcia w ciąży, bo jelita nie pracują tak jak zawsze. Nagle regularne wypróżnianie przed ciążą, zmienia się w oddawanie stolca, co kilka dni. Jeżeli dodatkowo masz problemy z hemoroidami, to możesz mieć wrażenie, że ciąża to prawdziwy koszmar.

Zgaga, zmęczenie i żylaki

Słyszałaś, co prawda, że w ciąży można mieć zgagę, ale teraz przekonałaś się o tym, że może ona być prawdziwym utrapieniem. Starasz się unikać produktów, które je powodują, ale i tam jest ci ciężko.

Koleżanka wspominała ci też, że w ciąży pojawiły się u niej na nogach żylaki, ale nie zdawałaś sobie sprawy, że mogą być tak bardzo widoczne. Zamierzasz więcej się ruszać, ale zmęczenie odbiera ci siłę do działania.

Tak, w ciąży masz prawo do zmęczenia. Szczególnie w pierwszych trzech miesiącach możesz czuć się niezwykle senna.

Ból pleców i strach o wszystko

Z każdym miesiącem odczuwasz coraz wyraźniej ból pleców w ciąży. Wszystko z powodu rosnącego brzucha i zmiany środka ciężkości. Zmiana pozycji i odpowiednia postawa pomagają na krótko, ale ogólnie czujesz, że jesteś ociężała i powolna.

Dodatkowo przed każdą wizytą u lekarza boisz się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Wraz z nadchodzącym dziewiątym miesiącem ciąży pojawia się strach dosłownie o wszystko. Obawiasz się, jak zniesiesz poród, czy dziecko wyjdzie szybko i czy będą jakieś komplikacje.

Ciężarna zmaga się ze swoimi obawami sama

Te wszystkie pytania i wątpliwości często pozostają bez odpowiedzi. Rzadko kiedy kobieta ma możliwość, aby dokładnie o wszystko dopytać lekarza. Niektórzy nie chcą straszyć, inni każą się nie martwić.

To jednak pogłębia strach, bo nie mają pojęcia, z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Ciąża może być trudna

Ciąża to okres w życiu kobiety, który może nie należeć do tych, które będziesz chciała wspominać. Każda z nas może czuć się lepiej lub gorzej.

Warto jednak o tym rozmawiać i naprawdę słuchać, z czym zmaga się przyszła mama. Mówić jej, że jeżeli źle znosi ciążę, to nie  powinna z tego powodu czuć się winna i gorsza.

Wiele kobiet może cieszyć się z tego, że niedługo przyjdzie na świat ich dziecko, ale mogą również odczuwać niepokój, z którym nie zawsze poradzą sobie same.

Zobacz także: Ciąża to nie choroba, ale tych kilku rzeczy rzeczywiście nie wolno robić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza