Zobaczył, że córka spada. Zareagował intuicyjnie: "Prawdziwy bohater"

2024-02-19 11:26

Tata uratował córkę przed bolesnym upadkiem. Gdy mężczyzna zobaczył, że dziewczynka spada, zareagował intuicyjnie. "Facet ma refleks kota" - skomentowali zachwyceni internauci.

Wypadek dziecka
Autor: Getty Images/Kevin S 7 1 Dziewczynka upadłaby, gdyby ojciec nie zareagował intuicyjnie

Niemowlę, które zaczyna przekręcać się na brzuszek, a później siadać, staje się bardziej mobilne, ale i... podatne na wypadki. Dziecko nie kontroluje swoich ruchów, a rodzic nie może spuszczać go z oka, by nie dopuścić do nieprzewidzianych wydarzeń. Później wcale nie jest lepiej — raczkujące czy niepewnie poruszające się niemowlęta niemal co chwilę przewracają się, a rodzice martwią, czy nie zrobiły sobie krzywdy.

Upadki z kanapy, krzesła czy przewijaka to jedne z częstszych sytuacji, które wywołują u rodziców panikę i które mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. I choć trzeba robić wszystko, by do nich nie dopuszczać i tak zabezpieczyć przestrzeń codzienną, by była bezpieczna dla malucha, to niestety nie da się im zapobiec.

W jakim wieku dziecko powinno samodzielnie siadać?

Ojciec zareagował intuicyjnie

Niebezpieczna sytuacja przytrafiła się Dylanowi Andersonowi. Mężczyzna opublikował na YouTubie wideo, na którym widać, jak rodzice wygłupiają się i tańczą z malutką córką. Nagle dziecko traci równowagę i upada, a ojciec zauważa, że za moment uderzy głową o zabawkę. Reaguje intuicyjnie — chwyta poduszkę z kanapy i rzuca w kierunku dziecka, a sekundę później dziewczynka upada. Poduszka trafia idealnie pod głowę dziecka, zabezpieczając je przed bolesnym upadkiem.

Internauci zachwyceni reakcją ojca

Obserwujący byli zszokowani reakcją mężczyzny. Chwycił poduszkę intuicyjnie, w ogóle nie zastanawiając się nad tym, co robi. Jego automatyczna reakcja uchroniła dziecko przed bolesnym uderzeniem. "Jego ciało zareagowało, zanim mózg zorientował się, co się stało" - napisał internauta. "To naprawdę imponujące. Facet ma refleks kota" - komentował koś inny.

Jak zabezpieczyć przestrzeń przed niemowlakiem?

Niektórzy rodzice zabezpieczają cały dom, martwiąc się, że dziecko się przewróci i zrobi krzywdę. Tworzą więc przestrzeń bezpieczną dla niemowlęcia, z miękkimi meblami, wykładzinami, brakiem ostrych krawędzi czy schodów. Inni skupiają się jedynie na tym, by zabezpieczyć miejsca, w których dziecku może grozić niebezpieczeństwo np. gniazdka elektryczne, okna czy szafki w łazience, gdzie przechowywane są detergenty.

Niezależnie od tego, który schemat postępowania wybieramy, ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo malucha, bo zwykle wystarcza sekunda, by w domu doszło do wypadku. Konsekwencji niektórych z nich nie da się odwrócić.

Czytaj: Co widzisz na obrazku? Ten test zdradzi, czy kierujesz się intuicją