Chcieli dać córce imię na cześć powieści, ale nie dostali zgody. "Budziłoby niepożądane skojarzenia"

2023-01-18 10:31

Najsłynniejsza powieść Bolesława Prusa ma już ponad 130 lat, a większości z nas kojarzy się jedynie z maturami. Kto by pomyślał, że ktoś zechce jej tytułem nazwać córeczkę. Tymczasem to nie żart. Pewna przyszła mama zwróciła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię. Odpowiedź mogła być tylko jedna.

Mała dziewczynka
Autor: Getti Images Chcieli dać córce imię na cześć znanej polskiej powieści. Rada Języka Polskiego „To nie jest imię”

"Lalka" to najpopularniejsza powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa. Lektura w szkole średniej, która nie każdemu może przypaść do gustu. Niemniej, od lat jest często wybierana na maturze jako nawiązanie do wielu aspektów  z życia.

Jak się jednak okazuje, ten tytuł może być inspiracją do wyboru imienia dla córki. Przyszła mama chciała wiedzieć, czy forma Lalka jest dopuszczalna. Postanowiła zwrócić się do Rady Języka Polskiego o opinię.

Zobacz także: Krótkie imiona dla dziewczynek — pomysły

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Powieść „Lalka” inspiracją do imienia

Przez lata „Lalka” Bolesława Prusa była publikowana w warszawskim „Kurierze Codziennym” w odcinkach. Dopiero w 1890 roku doczekała się wydania w całości.

„Lalkę” można powiązać z tematami o marzeniach, idealizmie, miłości, codzienności, a nawet z kapitalizmem i światem jako teatr. To wybitne dzieło można ukazać jako powieść realizmu XIX wieku, ale również jako powieść panoramiczną.

Czy tytuł słynnej powieści może być inspiracją do nadania imienia dziecku?

Lalka jako imię

Myśląc o "Lalce", jako o wybitnym dziele literackim, można nieco inaczej podejść do pomysłu wyboru takiego właśnie imienia. Niestety, dla większości pierwszym skojarzeniem i tak będzie lalka jako zabawka lub niezbyt pozytywne określenie kobiety.

Niemniej pewna mama postanowiła zwrócić się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię dotyczącą imienia Lalka. Pierwszy raz spotkała się z nim w telewizji i była ciekawa, czy ta forma jest w ogóle dopuszczalna w naszym kraju.

Decyzja Rady Języka Polskiego

Na list kobiety odpowiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska, tłumacząc, że rzeczownik „lalka” nie jest imieniem. Wyjaśniła, że jest nazwą pospolitą oznaczającą zabawkę.

Nie zaleca się nadawania imion tożsamych z wyrazami pospolitymi, szczególnie wtedy, gdy imię budziłoby niepożądane skojarzenia. Dziewczynka o imieniu Lalka byłaby narażona na nieprzyjemności ze strony rówieśników.

W związku z powyższym uznano, że gdyby Rada Języka Polskiego otrzymała z Urzędu Stanu Cywilnego prośbę o opinie w sprawie imienia Lalka, zapewne byłaby ona negatywna.

Czytaj także: Nie tylko Klara i Laura, oto najlepsze imiona dla sióstr. Nazwij tak córki, a stworzą zgrany duet

Piękne i bardzo rzadkie imię dla dziewczynki. W minionym roku zajęło dopiero 50. pozycję

Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji