Co z przedszkolami i egzaminami ósmoklasistów? Ministerstwo uspokaja rodziców

Co z przedszkolami i egzaminami ósmoklasistów? Ministerstwo uspokaja rodziców
Autor: Getty images Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Matematyka już w czwartek, 18 marca. Tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze CKE [RELACJA NA ŻYWO]

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnia, że na razie nie planowane jest zamknięcie żłobków i przedszkoli z powodu pandemii. Koronawirus wpływie natomiast na zakres materiału niezbędnego do opanowania przez maturzystów i ósmoklasistów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podczas konferencji w ministerstwie edukacji, szef resortu zapowiedział, że nie jest planowane zawieszenie zajęć stacjonarnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Zdaniem ministra Czarnka wszystko jednak będzie  uzależnione od rozwoju pandemii koronawirusa.

"To, że nie planujemy teraz, to nie znaczy, że nie będzie takiej konieczności w przyszłości, gdyby pandemia koronawirusa rozwijała się" - powiedział Przemysław Czarnek.

Co z egzaminami i maturami?

Minister przypomniał również, że nauczanie zdalne w szkołach obowiązuje do 29 listopada, a dalsze decyzje będą podjęte w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju. Powtórzył, że w pierwszej kolejności do szkół powrócą klasy I-III oraz klasy ósme, maturalne i najwyższe klasy szkolnictwa zawodowego. Zdaniem szefa resortu edukacji nie planuje się również skrócenia przerwy świątecznej czy ferii zimowych.

Przemysław Czarnek przedstawili propozycje zmian dotyczące egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Chodzi o zmniejszenie zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty nawet o 20-30 proc. Byłaby to jednorazowa zmiana wymuszona sytuacją pandemii, ale również ubiegłorocznego strajku nauczycieli. "Ci uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas - powiedział cytowany przez PAP Przemysław Czarnek.

Czytaj: Kiedy dzieci wrócą do szkół? Czy 29 listopada część uczniów zakończy zdalne nauczanie?

Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on line?

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE