Coraz więcej kobiet to robi. Dopochwowe "perły księżniczki" mogą doprowadzić nawet do śmierci

2023-01-02 15:45

Ich wypróbowanie dla wielu kobiet wydaje się kuszące - mają chronić zdrowie intymne, usuwając toksyny z pochwy, a nawet poprawiać wygląd - stan cery i jędrność skóry. Jednak ziołowe tampony, nazywane "perłami księżniczki", mogą być bardzo niebezpieczne - alarmują ginekolodzy.

perły księżniczki
Autor: Getty Images/ Instagram @marta_lekarzkobiet Dopochwowy ziołowy "lek" może być wyjątkowo niebezpieczny!

Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao to środek wywodzący się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Jego popularność rośnie wraz z zainteresowaniem medycyną naturalną, ziołolecznictwem i fascynacją wschodnią kulturą.

Ziołowe tampony mają czyścić pochwę, wchłaniając z niej toksyny, co ma przynosić skutek nie tylko w zdrowiu intymnym, ale także w samym wyglądzie.

"Utrzymanie w zdrowiu żeńskich organów płciowych to sekret młodości kobiety" - czytamy na stronie jednego ze sklepów sprzedających gotowe "Perły księżniczki".

Ginekolodzy przestrzegają jednak, że takich rewelacji nie potwierdzają żadne badania naukowe.

Pochwa nie jest zatruta, z toksyn też jej nie musimy oczyszczać a perłami księżniczki (...) możemy ją niestety uszkodzić - pisze na swoim Instagramie @marta_lekarzkobiet, ginekolog Marta Wójcik.

Perły zyskują coraz większą popularność, dlatego postanowiłyśmy przyjrzeć się im bliżej.

Dowiedz się: Zbyt częste mycie nie jest dobre dla okolic intymnych - dlaczego?

Seks po porodzie - kiedy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego? M jak mama

Przeczytaj: Takiemu lekarzowi nie strach powierzyć ciążę - 6 cech dobrego ginekologa

Czym są "perły księżniczki"?

To tampony z ziołowym wypełnieniem. Nie są to jednak znane w Polsce rośliny, a takie wschodnie specyfiki jak: ekstrakt z korzenia Ku-shen, ekstrakt z korzenia selernicy, sok z liści aloesu, ekstrakt z żywicy czarciuka smoczego, ekstrakt z kwiatów krokosza barwierskiego, czy ekstrakt z korzenia dzięgla chińskiego.

Taki egzotyczny miks ma kobietom pomóc w przywróceniu naturalnego stanu błony śluzowej pochwy i sromu. A dzięki temu leczyć nadżerki, torbiele i inne problemy ginekologiczne. Mogłoby się wydawać, że warto spróbować, bo natura może ewentualnie nie pomóc, ale raczej nie zaszkodzi. Nie do końca - jak twierdzą ginekolodzy. 

Choć tampony mają w pełni naturalny skład, ginekolodzy ostrzegają, że nie wszystko, co pochodzi z natury, będzie nam służyło. Przy nieodpowiednim stosowaniu może nawet zaszkodzić.

Zioła kojarzą się wszystkim ze zdrowiem. Ale… (...) mamy tu wielkie niewiadome coś, na dodatek wkładane w różne części naszego ciała. Czy to zdrowie? Niekoniecznie. Z czym Ci się kojarzy czosnek? Mnie m.in. ze zdrowiem. Więc spróbujmy go włożyć do pochwy. Stop! Nie próbuj, bo uszkodzisz śluzówkę! I to, co nastąpi później, gdy doprowadzisz do nadmiernego złuszczania śluzówki, będzie można sprzedać klientowi jako oczyszczanie pochwy. Powstające owrzodzenie ze zdrowiem i oczyszczaniem nie ma jednak nic wspólnego. Perły to podobno super detoks. Ale - pochwa go nie potrzebuje - ostrzega lekarka @marta_lekarzkobiet 

Na czym jeszcze polega niebezpieczeństwo?

Wiele źródeł podaje, by jeden ziołowy tampon trzymać w pochwie 72 h. Inne z kolei są o wiele bardziej ostrożne. Zalecają ich aplikację w sterylnych rękawiczkach chirurgicznych i wymianę tamponu po 24 godzinach. To z pewnością mniejsze ryzyko, bo, jak pisze ginekolog Marta Wójcik na swoim profilu:

Producent podaje, że perły zabijają grzyby i bakterie. Być może - w składzie znajdują się substancje, którym rzeczywiście tego typu działanie można przypisać. Ale jest jedno wielkie ALE: trzymanie czegokolwiek w pochwie przez długi czas będzie sprzyjać namnażaniu bakterii i grzybów. Wkładanie czegokolwiek do pochwy na 72h zagraża zdrowiu jak i życiu. Wstrząs septyczny i następująca po nim śmierć, to najgorszy scenariusz.

Kontrowersje wokół "pereł"

W związku z rosnącą popularnością pereł i coraz liczniejszymi głosami ginekologów, odradzających ich stosowanie, producenci i sprzedawcy coraz częściej zastrzegają, by skonsultować ich stosowanie ze specjalistą:

"Każdy powinien sam ocenić czy informacja zawarta w tej treści znajdzie zastosowanie dla jego indywidualnych dolegliwości bądź zasięgnąć opinii eksperta medycyny holistycznej lub skontaktować się z lekarzem" - czytamy na stronie jednego ze sklepów.

Póki co jednak, żaden lekarz raczej nie zaleci ich stosowania. 

Jeśli powstaną badania i na ich podstawie skuteczność pereł zostanie udowodniona, medycyna je zaakceptuje. Póki co nie mamy takiej pracy, ani też takiej,która poparłaby bezpieczeństwo ich stosowania - zastrzega lek. Marta Wójcik. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza