Lekarz wykrył płód w wątrobie - coraz więcej przypadków ciąż także w bliźnie po cesarce

2021-12-28 13:18

Ciąża pozamaciczna kojarzona jest głównie z zagnieżdżeniem zarodka w jajowodzie. Część przypadków to także ciąże w jajniku i w szyjce macicy. Okazuje się jednak, że ciąża może zacząć rozwijać się również poza układem rozrodczym - w narządach jamy brzusznej. Taki przypadek dotknął 33-letnią Kanadyjkę.

ciąża pozamaciczna w wątrobie
Autor: Getty Images/ Tiktok @nicu_musings Lekarz wykrył ciążę w wątrobie. Gdzie jeszcze może się zagnieździć?

"Myślałem, że widziałem już wszystko." - komentował Dr Michael Narvey, pediatra z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie, który wykrył ciążę w wątrobie u swojej 33-letniej pacjentki. Sprawdzamy jak częste to przypadki, skąd się biorą i dlaczego jest coraz więcej ciąż ektopowych w bliźnie po cesarskim cięciu.

Spis treści

  1. Historia zna tylko kilkanaście takich przypadków...
  2. Jak dochodzi do ciąży pozamacicznej?
  3. Kto jest bardziej narażony na ciąże pozamaciczne?
Ciąża pozamaciczna

Historia zna tylko kilkanaście takich przypadków...

33-letnia pacjentka zgłosiła się na ostry dyżur z powodu trwającego od dwóch tygodni krwawienia z dróg rodnych. W wywiadzie lekarskim skarżyła się na wcześniejszy zanik miesiączki przez ponad półtora miesiąca. Takie informacje skłoniły dr Narveya do podejrzewania ciąży pozamacicznej. 

Czytaj też: Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie

Podczas kontrolnego USG, lekarz nie znalazł jej jednak w narządach rodnych kobiety, a w jej wątrobie. Do tej pory medycyna zanotowała zaledwie kilkanaście takich przypadków. 

Jak dochodzi do ciąży pozamacicznej?

Aby doszło do prawidłowej, wewnątrzmacicznej ciąży, zapłodniona komórka jajowa musi przedostać się jajowodem do błony śluzowej jamy macicy, by tam móc zdrowo się rozwijać. Ciaże pozamaciczne stanowią 2 proc. wszystkich ciąż. Wśród tych ektopowych (pozamacicznych), 99 proc. przypadków występuje w jajowodzie. 

Medycyna coraz częściej rozpoznaje przypadki zagnieżdżenia się komórki jajowej w bliźnie po cesarskim cięciu. Takie przypadki zdarzają się jednak mimo wszystko rzadko i dotyczą 0.15 proc. kobiet, które przeszły wcześniej zabieg zakończenia ciąży cesarskim cięciem. 

- W ostatnich latach liczba tego typu ciąż ektopowych zaczęła jednak rosnąć. Lekarze częściej wykonują cesarskie cięcie, więc w konsekwencji częściej zdarzają się ciąże, które rozwijają się w bliźnie - zauważył jakiś czas temu w programie "Pytanie na śniadanie" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.

Dowiedz się więcej: Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu

Kto jest bardziej narażony na ciąże pozamaciczne?

Pewne przebyte schorzenia i inne czynniki, zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, są to:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza