Naukowcy wybrali najlepszą i najgorszą przekąskę dla dzieci. Rodzice będą w szoku

2024-04-12 11:13

Dziecko stale jest głodne, a ty zmęczona staniem w kuchni nie wiesz, co jeszcze mu podać? Naukowcy wybrali najlepszą przekąskę dla dziecka, obiecując, że jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna...

Naukowcy wybrali idealną przekąskę dla dzieci
Autor: Getty Images Naukowcy wybrali idealną przekąskę dla dzieci

Żywienie dzieci to drażliwy temat dla wielu rodziców. Od tych, którzy mają w domu niejadków, po tych, których dzieci w gorszych chwilach jest w stanie uspokoić tylko biszkopcik lub bułka.

Dzieci lubią przekąski chrupiące i lekko słone, albo wprost przeciwnie - bardzo słodkie, czekoladowe. Są też takie, które cenią sobie kwaskowaty posmak lizaków... Z kolei zatroskani o zdrowie maluchów rodzice woleliby wybrać na przekąskę jedynie owoc. 

Producenci tymczasem dwoją się i troją, by tworzyć smakołyki, które spełnią standardy żywieniowe ważne dla rodziców, a przy tym będą atrakcyjne smakowo dla dzieci. Na półkach sklepowych znajdziemy całe mnóstwo "zdrowych" lizaków, pełnych witamin paczek z żelkami, płatków śniadaniowych stworzonych "z myślą o maluchach", a więc obiecujących dzienne dawki magnezu, czy soczków ulepszonych o witaminę C. Prawda jest jednak taka, że większość tych produktów zawiera ogromne ilości cukru...

Naukowcy znaleźli jednak produkty, które na tle wszystkich innych będą najlepsze na przekąskę w przedszkolu, szkole czy podczas odpoczynku na placu zabaw. 

Zobacz też: Dajesz dziecku soki? Pediatra alarmuje, nawet jedna porcja dziennie może wpływać na BMI

Spis treści

  1. Jaka jest najzdrowsza przekąska dla dzieci?
  2. Jaka jest najgorsza przekąska dla dzieci?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Jaka jest najzdrowsza przekąska dla dzieci?

Zespół ekspertów z University of Massachusetts Amherst dokładnie przebadał i przeanalizował aż 1497 przekąsek owocowych zakładając, że to właśnie one, z uwagi na zawartość owoców, są najchętniej wybierane przez rodziców. Podczas badań naukowcy korzystali z globalnej bazy Mintel Global New Products Database. 

Ich kolejnym krokiem było przypisanie przekąsek do 9 różnych kategorii. Ta metoda miała ułatwić podsumowanie badań, mających na celu sprawdzenie, które rodzaje produktów wymagają ulepszeń. 

Co ciekawe, naukowcy nie mają dobrych wieści dla producentów reklamujących swoje produkty, jako zdrowe przekąski. Do tej kategorii naukowcy zaliczyli jedynie trzy rodzaje żywności:

  • suszone owoce
  • przeciery owocowe
  • owoce w puszkach z naturalnym sokiem.

To one spełniają obecne zalecenia dietetyczne. Kolejność jest tu jednak nie bez znaczenia. Najbardziej zalecane będą suszone owoce, a na drugim miejscu właśnie musy owocowe zawierające przecier. Suszone owoce zawierają naturalne cukry, największą gęstość składników odżywczych i największą zawartość błonnika, tak ważnego dla zdrowia jelit dziecka.

Jaka jest najgorsza przekąska dla dzieci?

Jak się okazuje, jedna z najgorszych owocowych przekąsek to ta, którą my rodzice często uznajemy za "najmniejszy grzeszek" żywieniowy. Chodzi bowiem o żelki, które od lat słyną z rzekomej zawartości witamin. Ich ilość jest jednak znikoma w porównaniu do ilości cukru, jakim są wypełnione. 

Sprawdź: Robisz dziecku kanapki z takich bułek? Bosacka ostrzega: "nie mają żadnych wartości"