NFZ wprowadza zmiany - oto kompetencje położnych

2020-07-23 9:36

Od 1 sierpnia zmieniają się świadczenia gwarantowane położnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi wytycznymi wyodrębniono kompetencje położnych i pielęgniarek POZ, co ma ułatwić pacjentkom dostęp do świadczeń. Co się zmieni?

NFZ wprowadza zmiany - oto nowe kompetencje położnych
Autor: Getty images

Od 1 sierpnia zmieniają się świadczenia gwarantowane położnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Do tej pory zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej z 2019 roku, położna może zajmować się profilaktyką i doradzaniem przyszłej mamie, jak dbać o zdrowie rodziny.

Udziela porad, które mogą pomóc pacjentce ocenić, czy jej problem jest na tyle poważny, by udać się do ginekologa. Może również zajmować się kobietami z problemami ginekologicznymi, np. po operacjach, które wróciły już do domu ze szpitala.

Zgodnie ze standardem położna POZ jest również do dyspozycji przyszłych mam - kobieta w ciąży ma prawo do wizyt położnej między 21. tygodniem ciąży a porodem, a także do wizyty patronażowej po narodzinach dziecka, w trakcie której udziela porad dotyczący pielęgnacji noworodka, karmienia piersią i przebiegu połogu.  

To wszystko się nie zmienia, jednak od 1 sierpnia położne otrzymują dodatkowe kompetencje, wyodrębnione również zostaną jej porady w ramach POZ od porad pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Wyodrębnione kompetencje położnych

  • porada dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej

  • dobór sposobów leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wykonanie podstawowych pomiarów życiowych i ich ocenę, wykonanie badania fizykalnego, przekazanie informacji o możliwości doboru sposobów leczenia ran, opatrzenie ran, wydanie informacji o zaleceniach położnej, w tym kierowanie do lekarza specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

  • ordynowanie leków zawierających substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego

  • wystawianie recepty na leki zlecone przez lekarza, w ramach kontynuacji leczenia, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego

  • ordynowanie niektórych wyrobów medycznych, w tym wystawianie na nie zlecenia albo recepty

  • wystawianie skierowania na wykonanie niektórych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla świadczeniobiorcy

  • wykonywanie oraz interpretacja badania KTG u kobiety ciężarnej, czyli przeprowadzenie wywiadu lub przeprowadzenie badania, wykonywanie badania KTG przez minimum 20 minut oraz ocena jego zapisu.

Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

7 pytań do położnej – te pytania warto zadać przed porodem