NFZ wprowadza zmiany - oto kompetencje położnych

NFZ wprowadza zmiany - oto nowe kompetencje położnych
Autor: Getty images

Od 1 sierpnia zmieniają się świadczenia gwarantowane położnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi wytycznymi wyodrębniono kompetencje położnych i pielęgniarek POZ, co ma ułatwić pacjentkom dostęp do świadczeń. Co się zmieni?

Od 1 sierpnia zmieniają się świadczenia gwarantowane położnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Do tej pory zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej z 2019 roku, położna może zajmować się profilaktyką i doradzaniem przyszłej mamie, jak dbać o zdrowie rodziny.

Udziela porad, które mogą pomóc pacjentce ocenić, czy jej problem jest na tyle poważny, by udać się do ginekologa. Może również zajmować się kobietami z problemami ginekologicznymi, np. po operacjach, które wróciły już do domu ze szpitala.

Zgodnie ze standardem położna POZ jest również do dyspozycji przyszłych mam - kobieta w ciąży ma prawo do wizyt położnej między 21. tygodniem ciąży a porodem, a także do wizyty patronażowej po narodzinach dziecka, w trakcie której udziela porad dotyczący pielęgnacji noworodka, karmienia piersią i przebiegu połogu.  

To wszystko się nie zmienia, jednak od 1 sierpnia położne otrzymują dodatkowe kompetencje, wyodrębnione również zostaną jej porady w ramach POZ od porad pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Wyodrębnione kompetencje położnych

  • porada dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej

  • dobór sposobów leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wykonanie podstawowych pomiarów życiowych i ich ocenę, wykonanie badania fizykalnego, przekazanie informacji o możliwości doboru sposobów leczenia ran, opatrzenie ran, wydanie informacji o zaleceniach położnej, w tym kierowanie do lekarza specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

  • ordynowanie leków zawierających substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego

  • wystawianie recepty na leki zlecone przez lekarza, w ramach kontynuacji leczenia, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego

  • ordynowanie niektórych wyrobów medycznych, w tym wystawianie na nie zlecenia albo recepty

  • wystawianie skierowania na wykonanie niektórych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla świadczeniobiorcy

  • wykonywanie oraz interpretacja badania KTG u kobiety ciężarnej, czyli przeprowadzenie wywiadu lub przeprowadzenie badania, wykonywanie badania KTG przez minimum 20 minut oraz ocena jego zapisu.

Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

7 pytań do położnej – te pytania warto zadać przed porodem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE