Nie pozwól dziecku zrywać tej rośliny - grozi to poważnymi poparzeniami. Jak ją rozpoznać? [ZDJĘCIA]

2022-07-15 9:48

Cytrynowy lub cynamonowy zapach, do tego piękne, różowe kwiaty - nic dziwnego, że krzew Mojżesza kusi, by go dotknąć, albo zerwać. Może się wydawać niezwykle atrakcyjny dla dzieci, zbierających kwiaty do bukieciku dla mamy, czy do zrobienia wianka. Koniecznie pokaż swojemu maluchowi zdjęcia tych kwiatów, aby trzymały się od nich z daleka, bo są bardzo niebezpieczne.

krzew Mojżesza
Autor: Getty Images Jak rozmoznać roślinę, która może wywołać u dziecka silne poparzenia?

Krzew Mojżesza, albo inaczej - "płonący krzak" to potoczna nazwa byliny, kwitnącej od maja do końca lipca. Jej pełna nazwa to dyptam jesionolistny. Kwiecisty krzew często porównywany jest do bibilijnego "gorejącego krzewu". Wszystko dlatego, że w upalne dni ma skłonności do samozapłonu. Unosi się wówczas wokół niego delikatny, niebieskawy płomień. Jak do tego dochodzi?

Krzew Mojżesza - dlaczego wywołuje silne oparzenia?

Cała roślina pokryta jest licznymi olejkami eterycznymi, które są w nim tak silnie skoncentrowane, że w efekcie - łatwopalne. 

Dyptam ma też właściwości fotouczulające, co oznacza, że jest groźny zwłaszcza w upalne dni. Oparzenia mogą być bardzo silne i trudno gojące się. Zdarza się nawet, że zostawiają blizny już na całe życie. O tym, jak groźne bywają dla dzieci, opowiada pewna mama z Instagrama:

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego

Przeczytaj: Poszła z 2-letnią córką do parku. Z poważnymi poparzeniami dziecko trafiło do szpitala

Jest bardzo niebezpieczny dla dzieci - ostrzega mama

Moja biedulka poparzona od #krzewmojżesza jej rączka pod opatrunkiem wyglada strasznie , jest poparzenie 2 i 3 stopnia ;-( byliśmy u cioci w ogrodzie i tam ją to nieszczęście spotkało , a najgorsze , że poparzone miejsce robi się czerwone dopiero po paru lub parunastu godzinach ... i z godziny na godzinę wyglada coraz gorzej ... rano dopiero zauważyłam jakiś delikatny ślad który już teraz po 4 dniach wyglada strasznie ;-( wiec uważajcie na te piękne rośliny szczególnie w ciepłe dni , bo efekt może być straszny. Nasze oparzenie wygląda dokładnie tak jak po barszczu sosnowskiego

Zobacz też: Niewinna zabawa wodą może zakończyć się poparzeniami - ostrzega ratowniczka. Na co uważać?

Jak rozpoznać krzew Mojżesza?

Zobacz w naszej galerii, jak wygląda krzew Mojżesza, by prawidłowo go rozpoznać.