Nie przegap terminów, bo zostaniesz z ręką w nocniku. Ruszają zapisy na dyżury wakacyjne

2024-04-08 16:15

Póki co skupiamy się na majówce i na długim weekendzie w czerwcu, jednak jeśli chcemy zapisać dziecko na dyżur wakacyjny w przedszkolu, może się okazać, że jesteśmy jednymi z ostatnich, które wypełniły stosowaną deklarację. Jeśli myślisz, że jeszcze masz czas, lepiej sprawdź harmonogram obowiązujący w twojej okolicy.

Nie przegap terminów, bo zostaniesz z ręką w nocniku. Ruszają zapisy na dyżury wakacyjne
Autor: Getty Images Nie przegap terminów, bo zostaniesz z ręką w nocniku. Ruszają zapisy na dyżury wakacyjne

Przedszkola funkcjonują cały rok, jednak rodzice są przyzwyczajeni do specyficznej sytuacji w wakacje, gdy nie wszystkie placówki w okolicy są otwarte w tym samym czasie. Przedszkola pełnią dyżury, na które musimy odpowiednio wcześniej zapisać nasze dziecko. Łatwiej jest w "naszej" placówce, gdzie maluch chodzi na co dzień - mamy tu pierwszeństwo miejsca, a i nauczyciele przypomną o uciekających terminach. A te są kluczowe, jeśli chcemy, aby nasze dziecko zapewnioną opiekę i w czasie wakacji.

Spis treści

  1. Dyżury wakacyjne w przedszkolach
  2. Pamiętaj o zapisaniu dziecka na dyżur
  3. A jeśli termin już minął?
Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Dyżury wakacyjne w przedszkolach

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, "ze względów organizacyjnych, związanych z mniejszym zainteresowaniem wychowaniem przedszkolnym w okresie wakacyjnym, organ prowadzący może podjąć decyzję o wyznaczeniu przedszkoli pełniących w tym czasie dyżur". I tak często się dzieje, placówki w wakacje działają na zmianę. A my - jeśli chcemy, aby dziecko chodziło do przedszkola latem - musimy pamiętać o zapisaniu je na dyżur.

Jak to działa? Na przykład, w Warszawie w lipcu i w sierpniu przedszkola (oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych) zorganizują zajęcia przez trzy tygodnie. Na pozostałe sześć tygodniu możemy zapisać dziecko do innej placówki. Z kolei w Płocku dyżur wakacyjny w danym przedszkolu trwa dwa tygodnie.

Przeczytaj także: Co robić w wakacje z przedszkolakiem? Sprawdź, jak zorganizować dziecku czas

Pamiętaj o zapisaniu dziecka na dyżur

Sprawdzamy harmonogram rekrutacji do przedszkola czy do szkoły, musimy pamiętać także o zapisach na dyżur wakacyjny. Tu także obowiązują konkretne terminy. Na przykład w Warszawie zapisy rozpoczęły się w kwietniu, dyżury odbywają się w ramach trzech turnusów, w Płocku zapisy ruszą na początku czerwca, będą cztery okresy dyżurów wakacyjnych.

Jeśli twoje dziecko chodzi do przedszkola, informacje o dyżurach najpewniej znajdziesz na stronie internetowej placówki (lub bezpośrednio u nauczycieli lub dyrekcji). Harmonogramu szukaj również na oficjalnych stronach, często publikowany jest np. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przeczytaj także: Mamy podpowiadają, o czym pamiętać, wybierając przedszkole

A jeśli termin już minął?

Podobnie jak w przypadku rekrutacji, nie zakładaj, że już wszystko stracone. Gdy wpłyną zgłoszenia z pierwszej tury, zostaną opublikowane informacje, w których przedszkolach są jeszcze wolne miejsca na dyżur wakacyjny. Sprawdź harmonogram i pilnuj tej "daty uzupełniającej". Zawsze warto wybrać się do placówki, może będzie jeszcze możliwość dopisania dziecka do listy.

Jak wyglądają zapisy na dyżur wakacyjny w twojej okolicy?

Przeczytaj także: Wniosek o przyjęcie do przedszkola: wzór, uzasadnienie podania do przedszkola