Co robić w wakacje z przedszkolakiem? Sprawdź, jak zorganizować dziecku czas

2023-06-21 14:29

Wakacje to czas, na który dzieci czekają z utęsknieniem. Gorzej z pracującymi rodzicami, dla których dwa miesiące wolnego od przedszkola oznaczają problem ze zorganizowaniem dziecku czasu. Poniżej przedstawiamy pomysły na to, co robić w wakacje, by i dzieci, i rodzice byli zadowoleni.

co robić w wakacje
Autor: Getty Images co robić w wakacje

Jedną z niewątpliwych zalet uczęszczania przez dziecko do przedszkola, którą bardzo doceniają wszyscy rodzice jest fakt, że te placówki sprawują opiekę nad dziećmi w czasie, gdy rodzice są w pracy.

Kiedy dziecko podrośnie, a nadchodzi koniec roku szkolnego, dorośli stają w obliczu konieczności odpowiedzi na pytanie: co robić w wakacje? Zorganizowanie czasu dla dziecka wcale nie jest tak łatwą sprawą, gdy oboje rodziców pracuje. Dlatego poniżej przedstawiamy propozycje rozwiązań, które mogą pomóc mamie i tacie dziecka w wieku przedszkolnym bez stresu o opiekę nad dzieckiem przetrwać wakacje.

Spis treści

  1. Co robić w wakacje? Poświęc uwagę dziecku
  2. Co robić w wakacje? Zapisz dziecko na dyżur wakacyjny
  3. Co robić w wakacje? Poproś o pomoc bardziej i mniej znajome nianie
  4. Co robić w wakacje? Skorzystaj z lata w mieście
Wakacje bez tłumów? Propozycje z okolic Warszawy

Co robić w wakacje? Poświęc uwagę dziecku

Choć dorośli niestety nie mogą liczyć na dwumiesięczne wakacje, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mama czy tata wzięli urlop. Kombinacja dni wolnych zależy już od rodziców. W zależności od ich decyzji, dziecko może spędzić razem z nimi od kilku dni do nawet kilku wakacyjnych tygodni.

Zobacz także: Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista rzeczy

Z całą pewnością żadne towarzystwo nie okaże się dla przedszkolaka lepsze niż to w postaci mamy i taty. Zwłaszcza że wakacje to wolny i wyjątkowy dla dziecka okres, w którym mogłoby spędzić z rodzicami więcej czasu.

Nawet, jeśli nie zostanie on przeznaczony na daleką wycieczkę, a spacery i zabawy w najbliższej okolicy. Co robić w wakacje? Z pewnością starać się jak najwięcej uwagi poświęcić dziecku. Nie zawsze jednak rodzic jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i nie zawsze ma prawo do długiego urlopu. Nawet w takich przypadkach można spróbować sobie poradzić.

Przeczytaj równieź: 9 sprawdzonych miejsc na wakacje z dzieckiem nad morzem

Co robić w wakacje? Zapisz dziecko na dyżur wakacyjny

Rodzice, którzy chcieliby zostawić dziecko w wakacje pod sprawdzoną opieką, mają możliwość zapisania go na zajęcia w przedszkolach z dyżurami wakacyjnymi. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko spędza w przedszkolu wakacyjnym tyle czasu, ile w ciągu roku szkolnego. W grupie dzieci do niego uczęszczających na pewno znajdą się też niektóre koleżanki i koledzy dziecka.

Rodzic, który zapisze swoją pociechę na takie zajęcia, nie musi się też martwić przygotowywaniem dla niego śniadań i obiadów oraz tym, że dziecko będzie się po prostu nudziło. W wakacyjnym przedszkolu na pewno będzie brało udział w ciekawych zajęciach.

Aby dziecko miało co robić w wakacje i mogło uczęszczać do przedszkola, trzeba odpowiednio wcześnie - terminy są ustalane w poszczególnych przedszkolach - złożyć wniosek o przyjęcie na zajęcia podczas wakacji.

Czytaj: Gdzie pojechać z dzieckiem nad jezioro?

Co robić w wakacje? Poproś o pomoc bardziej i mniej znajome nianie

W wychowywaniu dziecka rodzicom chętnie pomagają babcie i dziadkowie, których można poprosić o pomoc w wakacje. Oprócz nich funkcję opiekunów sprawować mogą znajomi, mogący wziąć przedszkolaka pod swoją opiekę na kilka dni lub wybrać się z nim i własnym dzieckiem na wakacyjną wyprawę.

Zapewne jednak taka dziecięca "wymiana" będzie musiała być obopólna, więc będą oczekiwali, że i ich dziecko będzie mogło spędzić wakacyjny czas pod okiem rodziców swojego kolegi/koleżanki.

Kolejnym antidotum na wakacyjną nudę przedszkolaka jest wysłanie go na wakacje do rodziny: dziadków lub ulubionej cioci, starszych kuzynów. Dzięki temu znajdzie się ono pod dobrą opieką, a jednocześnie jego plan dnia zostanie urozmaicony: będzie przebywało w otoczeniu rodziny, której nie widzi na co dzień, w innym niż własny, ale jednocześnie dość znajomym domu.

Dziecko może oczywiście zostać również pod opieką niani. Na pewno będzie to pewnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu, jednak taka wykwalifikowana pomoc z pewnością się przyda.

Zobacz także: Zapoznaj się również z listą gadżetów, które przydadzą się podczas wyprawy z dzieckiem na plażę>>

Co robić w wakacje? Skorzystaj z lata w mieście

W wielu miastach organizowane są półkolonie dla przedszkolaków. Za niewielką opłatą dzieci mogą uczestniczyć w przeróżnych zajęciach i aktywnie spędzać czas. Na półkoloniach dzieci mają zapewnione wyżywienie i mogą się poczuć jak na prawdziwym obozie, z tą różnicą, że odbywa się on w ich własnym mieście, a po południu odbierają je rodzice.

Zobacz też: Czy dziecko jest gotowe na samodzielny pobyt na koloniach? [TEST]

Z pewnością niejeden przedszkolak na pytanie: co robić w wakacje odpowiedziałby, że chce właśnie tak spędzić wolny czas. Rodzice i dzieci mogą wybierać wśród różnego rodzaju zajęć: artystycznych, tanecznych, aktorskich, geograficznych itp.

Pomysłów na to, co robić w wakacje, gdy nie można poświęcić opiece nad dzieckiem całego dnia, jest mnóstwo. Pamiętaj jednak, by oprócz organizowania przedszkolakowi różnych zajęć poza domem, znaleźć dla niego codziennie czas na wspólne rozmowy i zabawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza