Nowy kalendarz szczepień - jednak z obowiązkową szczepionką na rotawirusy

Nowy kalendarz szczepień bez obowiązkowej szczepionki na rotawirusy
Autor: Getty images Nowy kalendarz szczepień bez obowiązkowej szczepionki na rotawirusy

Znamy już nowy kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2021. Początkowo, nie różnił się on niczym od ubiegłorocznego. Wczoraj to się zmieniło. Zobacz, jakie zmiany zaszły w kalendarzu szczepień w stosunku do ubiegłorocznego?

W sierpniu tego roku do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. (Dz.U. poz. 753 ze zm.), który przewidywał wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom dla dzieci pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia urodzonych po 31 grudnia 2020 r.

W opublikowanym w październiku przez GIS nowym kalendarzu szczepień na rok 2021 nie było planowanych zamian. Sszczepienia przeciw rotawirusowm nadal pozostawały szczepieniami zalecanymi, a przez to nierefundowanymi.

6 listopada ogłoszono, że w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2020 r. wprowadzające obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Opóźnienie wynikało z przedłużania się prac nad nowym rozporządzeniem. 

Nowe szczepienia przeciwko rotawirusom, będą obowiązkowe, a więc bezpłatne dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r. Szczepionki będzie można podawać im między ukończonym 6. a 32, tygodniem życia.

Rotawirusy i wywołane nimi infekcje objawiające się biegunkami, są najczęstszą przyczyną hospitalizacji niemowląt i małych dzieci. Specjaliści od dawna podkreślają, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom zmniejszyłoby liczbę pacjentów na oddziałach pediatrycznych i obniżyło znacznie koszty ich leczenia, które stanowią znaczący wydatek w budżecie państwa. 

Sprawdź aktualny kalendarz szczepień na 2021 rok

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE