Nowy kalendarz szczepień - jednak z obowiązkową szczepionką na rotawirusy

2020-11-07 19:08

Znamy już nowy kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2021. Początkowo, nie różnił się on niczym od ubiegłorocznego. Wczoraj to się zmieniło. Zobacz, jakie zmiany zaszły w kalendarzu szczepień w stosunku do ubiegłorocznego?

Nowy kalendarz szczepień bez obowiązkowej szczepionki na rotawirusy
Autor: Getty images Nowy kalendarz szczepień bez obowiązkowej szczepionki na rotawirusy

W sierpniu tego roku do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. (Dz.U. poz. 753 ze zm.), który przewidywał wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom dla dzieci pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia urodzonych po 31 grudnia 2020 r.

W opublikowanym w październiku przez GIS nowym kalendarzu szczepień na rok 2021 nie było planowanych zamian. Sszczepienia przeciw rotawirusowm nadal pozostawały szczepieniami zalecanymi, a przez to nierefundowanymi.

6 listopada ogłoszono, że w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2020 r. wprowadzające obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Opóźnienie wynikało z przedłużania się prac nad nowym rozporządzeniem. 

Nowe szczepienia przeciwko rotawirusom, będą obowiązkowe, a więc bezpłatne dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r. Szczepionki będzie można podawać im między ukończonym 6. a 32, tygodniem życia.

Rotawirusy i wywołane nimi infekcje objawiające się biegunkami, są najczęstszą przyczyną hospitalizacji niemowląt i małych dzieci. Specjaliści od dawna podkreślają, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom zmniejszyłoby liczbę pacjentów na oddziałach pediatrycznych i obniżyło znacznie koszty ich leczenia, które stanowią znaczący wydatek w budżecie państwa. 

Sprawdź aktualny kalendarz szczepień na 2021 rok