Sukces lekarzy z Warszawy - wszczepili stymulator serca wcześniakowi zaraz po porodzie!

2020-07-29 12:01

Stymulator serca - najmniejszy z obecnie istniejących, ważący niecałe 13 g został wszczepiony wcześniakowi, który urodził się w 30 tygodniu ciąży. To duży sukces lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sukces lekarzy z Warszawy - wszczepili stymulator serca wcześniakowi zaraz po porodzie!
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Dziecko urodziło się w 30 tygodniu ciąży z wrodzonym całkowitym blokiem przedsionkowo-komorowym. 17 lipca 2020 zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowił przeprowadzić u malca zabieg wszczepienia stymulatora serca, który zakończył się sukcesem.

U dziecka już w okresie płodowym rozpoznano całkowity blok serca. Matka dziecka była pod opieką ośrodka specjalistycznego, gdzie przyjęto strategię wyczekującą i leczenie objawowe płodu. Gdy jednak stan dziecka zaczął się pogarszać i nasilały się objawy niewydolności serca, skontaktowano się z UCK WUM. Kobietę w ciąży przetransportowano do UCK WUM, gdzie przeprowadzono cesarskie cięcie.

Noworodek przyszedł na świat z objawami niewydolności sercowo-oddechowej. Po podjęciu czynności resuscytacyjnych przez neonatologów i zaintubowaniu dziecka, ze względu na brak reakcji na leczenie farmakologiczne, dziecko zostało natychmiast przekazane na blok operacyjny.

Zespół lekarzy (w składzie: dr n. med. Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci kierowanej przez prof. Macieja Karolczaka i dr n. med. Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej kierowanej przez prof. Bożenę Werner) wszczepił wcześniakowi stymulator Microny II SR+ ST. Jude Medical - najmniejszy obecnie dostępny elektrodowy stymulator na świecie ważący 12,8 gramów o objętości 5,9 cm3.

stymulator u wcześniaka 1
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny
stymulator u wcześniaka 2
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Operacja przebiegła bez powikłań. Czas od przyjęcia matki na salę porodową do zakończenia operacji wszczepienia stymulatora u dziecka wyniósł mniej niż 2 godziny - czytamy w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podaje WUM, obecnie noworodek ma 11 dni i jest w dobrym stanie: oddycha samodzielnie, kurczliwości lewej komory serca znacznie się poprawiła.