Sukces lekarzy z Warszawy - wszczepili stymulator serca wcześniakowi zaraz po porodzie!

2020-07-29 12:01

Stymulator serca - najmniejszy z obecnie istniejących, ważący niecałe 13 g został wszczepiony wcześniakowi, który urodził się w 30 tygodniu ciąży. To duży sukces lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sukces lekarzy z Warszawy - wszczepili stymulator serca wcześniakowi zaraz po porodzie!
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Dziecko urodziło się w 30 tygodniu ciąży z wrodzonym całkowitym blokiem przedsionkowo-komorowym. 17 lipca 2020 zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowił przeprowadzić u malca zabieg wszczepienia stymulatora serca, który zakończył się sukcesem.

U dziecka już w okresie płodowym rozpoznano całkowity blok serca. Matka dziecka była pod opieką ośrodka specjalistycznego, gdzie przyjęto strategię wyczekującą i leczenie objawowe płodu. Gdy jednak stan dziecka zaczął się pogarszać i nasilały się objawy niewydolności serca, skontaktowano się z UCK WUM. Kobietę w ciąży przetransportowano do UCK WUM, gdzie przeprowadzono cesarskie cięcie.

Noworodek przyszedł na świat z objawami niewydolności sercowo-oddechowej. Po podjęciu czynności resuscytacyjnych przez neonatologów i zaintubowaniu dziecka, ze względu na brak reakcji na leczenie farmakologiczne, dziecko zostało natychmiast przekazane na blok operacyjny.

Zespół lekarzy (w składzie: dr n. med. Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci kierowanej przez prof. Macieja Karolczaka i dr n. med. Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej kierowanej przez prof. Bożenę Werner) wszczepił wcześniakowi stymulator Microny II SR+ ST. Jude Medical - najmniejszy obecnie dostępny elektrodowy stymulator na świecie ważący 12,8 gramów o objętości 5,9 cm3.

stymulator u wcześniaka 1
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny
stymulator u wcześniaka 2
Autor: materiały prasowe materiały: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Operacja przebiegła bez powikłań. Czas od przyjęcia matki na salę porodową do zakończenia operacji wszczepienia stymulatora u dziecka wyniósł mniej niż 2 godziny - czytamy w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podaje WUM, obecnie noworodek ma 11 dni i jest w dobrym stanie: oddycha samodzielnie, kurczliwości lewej komory serca znacznie się poprawiła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza